• Посилання скопійовано

Коли у покупця виникає право на ПК за податковою накладною, яка містить помилку?

14.11.2018 р. отримано передоплату від покупця, але податкову накладну помилково зареєстровано на меншу суму. 30.11.2018 р. складено РК на виправлення такої помилки (РК зареєстровано 04.12.2018 р). Коли у покупця виникає право на податковий кредит за такою ПН?

Згідно з пп. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пп. 201.11 ПКУ.

При цьому, податкова накладна, яка містить помилки, не відповідає ознакам первинного документу, а отже, не може бути підставою для визнання ПК покупцем.

Водночас, податківці у підкатегорії 101.13 "ЗІР" роз’яснювали, що суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, в обов’язкових реквізитах якої допущено помилки, що заважають ідентифікувати здійснену операцію (в даному випадку - неправильно зазначена сума), і які виправлено шляхом складання розрахунку коригування, може бути включено до складу податкового кредиту після реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН:

  • у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН - у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому складено розрахунок коригування, або за будь-який наступний звітний (податковий) період, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складання такої податкової накладної;
  • у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН - у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного (податкового) періоду, але не пізніше ніж через 1095 днів з дати складання такої податкової накладної.

Зважаючи на те, що РК до помилкової ПН було складено 30.11.2018 р. і зареєстровано 04.12.2018 р. (тобто без порушення строків реєстрації), то право на віднесення суми ПДВ до ПК у покупця виникає вже у місяці складання РК – тобто в даному випадку - у листопаді 2018 року.

Проте хочемо звернути увагу, що податківці мають власне бачення щодо виправлення такої помилки. Зокрема, у ІПК №1571/6/99-99-12-02-01-15/ІПК вони зазначали, що платник податку на дату виявлення помилки мав в порядку, визначеному ст. 192 ПКУ, скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена на частину отриманих коштів, яким відсторнувати суми за такою податковою накладною, та скласти правльно заповнену податкову накладну на всю суму отриманих коштів. Тобто повність відсторнувати податкову накладну з помилкою та виписати нову ПН тією ж датою.

При цьому, якщо податківці під час перевірки приймуть саме таку позицію, то у покупця у листопаді 2018 року права на ПК не виникає, адже правильну податкову накладну не було складено. Проте, такий підхід податківців доволі спірний і ані ПКУ, ані Порядком №1307 не передбачений.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»