Наразі така проблема існує. Проте, перш за все зазначимо, що в п. 192.1 ПКУ, який вимагає одночасного коригування ПЗ у продавця і ПК у покупця в разі повернення товарів або передоплати, немає згадки про строки давності для такого коригування.
При цьому строків давності щодо податкових накладних, до яких може бути складено такий РК, ПКУ не встановлено.
Проте податківці мають «альтернативну» думку і, зокрема, у ІПК від 13.11.2018 р. №4816/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що розрахунок коригування до податкової накладної здійснюється з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ. Найцікавіше те, що податківці у роз’ясненні посилаються на п. 6 Порядку №1246, у якому жодної згадки про строки складання (саме складання, а не реєстрації) РК немає.
На жаль, оскільки алгоритм роботи ЄРПН розроблявся саме податківцями, то у ньому просто не закладено такої можливості, як реєстрація РК до ПН, за якими минув строк в 1095 днів. Тобто фактично законодавчо строки складання РК не обмежені, але програмно зареєструвати такий РК не вийде.
У даному випадку єдиним виходом для постачальника буде звернутися до суду і вже в судовому порядку вимагати від податківців реєстрації такого РК.
Податкові зобов'язання постачальника
Оскільки зареєструвати такий РК не вийде, то відповідно й права на зменшення ПЗ у постачальника немає!
Таким чином, податківці, позбавляючи права реєстрації РК до ПН, з дати складання яких минуло 1095 днів, позбавляють постачальника права на зменшення податкових зобов’язань.
Податковий кредит покупця
Проте незважаючи на те, що наразі зареєструвати такий РК не має можливості, це зовсім не дає права постачальнику не повертати підприємству отриману передоплату. Можливість або не можливість зареєструвати РК чи ПН не впливає на виконання сторонами обов’язків за укладеним договором.
Однак, зверніть увагу, що у разі, якщо постачальник поверне передоплату, навіть без складання і реєстрації РК, у покупця виникне обов’язок зменшення податкового кредиту з ПДВ (на підставі бухгалтерської довідки). Хоча офіс великих платників податку зазначав протилежну позицію, що в такому разі коригувати ПК покупцю без РК не потрібно. Та варто звернути увагу, що це лише роз’яснення податківців на сайті, яке не має законодавчої сили і у разі перевірки не врятує від відповідальності. Тому, якщо РК не буде зареєстровано, і покупець не забажає зменшувати ПЗ користуючись вищезазначеним роз’ясненням, то йому варто отримати від ДФС ІПК і діяти вже за нею.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись