• Посилання скопійовано

Безкоштовна роздача сувенірів постійним замовникам: як оподатковувати?

Підприємство придбало сувеніри (ящики для подарунків) для того, щоб їх подарувати постійним замовникам. Як оподатковується безкоштовна роздача цих сувенірів?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

У абз. 5 п. 19 П(С)БО 16 зазначено, що до складу витрат на збут включають такі витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг), як витрати на рекламу та маркетинг.

При цьому фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму безоплатно наданих товарів особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізичних осіб), та платникам податку на прибуток, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розд. XX ПКУ (пп. 140.5.10 ПКУ)

Норми вищевказаного підпункту не поширюються на суму безоплатно наданих товарів платникам податку на прибуток на загальних підставах. Такі операції відображаються за правилами бухобліку, а фінрезультат не коригується (ІПК ДФС від 18.12.2017 р. №3034/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

 

Оподаткування ПДВ

Постачання товарів в пп. 14.1.191 ПКУ визначено, як будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у т. ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче ціни їх придбання. 

Отже, операція платника податку з безоплатної передачі товарів, які призначаються для рекламних цілей, згідно зі ст. 185 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування ПДВ при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими п. 188.1 ПКУ. При цьому податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не нараховуються (ІПК ДФС від 03.11.2017 р. №2510/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 25.05.2017 р. №365/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

ДФС в ІПК 22.03.2018 р. №1179/5/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що операції з безоплатного постачання товарів/послуг є оподатковуваними операціями, база оподаткування за якими визначається відповідно до ст. 188 ПКУ. За такими операціями платник ПДВ зобов'язаний скласти дві податкові накладні:

  • одну - виходячи з фактичної ціни постачання, яка в даному випадку дорівнює нулю. Така податкова накладна надається покупцю, якщо він є зареєстрованим платником ПДВ;
  • другу - виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною постачання. Така податкова накладна покупцю не надається.

Обидві податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН.

Докладніше про безоплатну передачу товарів читайте тут>>

У п. 15 Порядку №1307 зазначено, що у разі постачання товарів, база оподаткування яких, визначена відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, перевищує фактичну ціну їх постачання (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів і перевищує суму їх постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:

  • одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум ПДВ, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів.

У податковій накладній (в т. ч. зведеній), що складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку №1307 («15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання»). 

Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.

У разі, якщо вартість безоплатно переданих товарів іншим особам, придбаних з ПДВ, включається до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання (реалізації) товарів та компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу оподаткування ПДВ (у т. ч. при проведенні маркетингових/рекламних заходів), то такі товари слід вважати використаними в оподатковуваних операціях. Тому передача зазначених товарів не розглядається як окрема операція з постачання (у т. ч. з безоплатного постачання) товарів, яка підлягає оподаткуванню ПДВ, і додаткового нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не відбувається. Такі безоплатно передані товари визнаються оподатковуваними ПДВ у складі тієї операції, до вартості якої їх було включено (лист ДФС від 01.03.2018 р. №825/6/99-95-42-03-15/ІПК).

Докладніше про безоплатну передачу товарів/послуг читайте тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.20259
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202524
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.202591
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202534
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025193