• Посилання скопійовано

Фізособа - нерезидент надає послуги з оренди нерухомості: чи виникне ПДВ?

Фізособа - нерезидент надає нерухоме майно на території України через представника - резидента, юрособу, платника ПДВ. Отримувачем послуг також є резидент - платник ПДВ. Чи виникають в такому випадку податкові наслідки з ПДВ у сторін?

Згідно з пп. 170.1.3 ПКУ нерухомість, що належить фізособі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізособу - підприємця або юрособу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом щодо таких доходів.

Порядок оподаткування отриманих послуг від нерезидента встановлено у ст. 208 ПКУ. При цьому, у п. 208.1 ПКУ зазначено, що дана стаття діє лише у разі постачання послуг (місце яких визначено на території України) особою-нерезидентом.

Водночас для цілей розділу IV (зокрема, про ПДВ) перелік, хто відноситься до «осіб», зазначено у пп. 14.1.139 ПКУ. Серед цього переліку фізособи-нерезиденти не містяться. 

Тому оподатковувати ПДВ, отримані від фізособи -  нерезидента, послуги не потрібно.

Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Водночас, варто звернути увагу, що представник в даному випадку не виступає комісіонером, тобто не здійснює операції від свого імені, а лише виконує представницькі (а не посередницькі) функції. Тобто такий представник не здійснює передачу послуг іншому резиденту, а лише виконує представницькі функції для нерезидента. Тому вважаємо, що об’єкт оподаткування ПДВ не виникне і в цьому випадку.

Отже, якщо орендодавцем є фізособою - нерезидентом, то операції з надання нерухомого майна в оренду не будуть оподатковуватися ПДВ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.202512
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.2025201
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    21.07.202523
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    21.07.202540
  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202540