• Посилання скопійовано

Зміна напряму бюджетного відшкодування неплатником ПДВ

Підприємство в декларації з ПДВ за грудень 2015 р. подало додаток 4. Відбулася перевірка та судові рішення на повернення ПДВ. З січня 2016 р. підприємство є платником ЄП без сплати ПДВ (ставка ЄП 5%). На сьогодні сума БВ не повернена, але в електронному кабінеті відображається. Чи можна заявити про зарахування суми БВ в рахунок інших податків та зборів?

У додатку 4 (Д4) сума бюджетного відшкодування, визначена у декларації за звітний (податковий) період (рядок 20.2 декларації) з ПДВ відповідно до ст. 200 ПКУ, відображається окремо:

  • у сумі (словами та цифрами), що перераховується на рахунок банку платника із зазначенням номеру рахунка (рядок 20.2.1 декларації);
  • у сумі (словами та цифрами), що враховується в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Держбюджету, із зазначенням коду бюджетної класифікації та рахунку платежу (рядок 20.2.2 декларації). Статтею 29 Бюджетного кодексу  визначено перелік податків, які зараховуються до загального фонду Держбюджету України. Якщо напрям БВ обрано в рахунок зарахування інших платежів у додатку Д4 обов’язково слід заповнити таблицю 1: в графі 2 зазначити код бюджетної класифікації платежу (наказ Мінфіну №11), рахунок платежу у Казначействі (графа 3), а також розписати суму словами (графа 4) та зазначити її цифрою (графа 5).
    Але слід зауважити, що як показує практика, із таким видом зарахування виникають проблеми. Пояснюється це тим, що немає остоточного механізму повернення БВ у рахунок інших податків. Тому, обираючи такий вид відшкодування, краще погодити всі практичні питання з податківцями.

І хоча про можливість напряму зміни БВ говорить останній абз. п. 200.12 ПКУ, але звучить він так: «У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов’язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування».

Відповідно до п. 5 розділу IV Порядку №21 зміна напряму узгодженого БВ за рішенням платника податку здійснюється шляхом подання до контролюючого органу УР до декларації за звітний (податковий) період, в якому було задеклароване таке БВ. 

Але подати УР неплатник ПДВ не може. У разі анулювання реєстрації платник виключається із Реєстру платників ПДВ, саме тому УР за період, у якому він був платником ПДВ, такий суб’єкт господарювання подати не може (питання: «Чи має право підприємство у разі анулювання реєстрації платника ПДВ подати уточнюючий розрахунок за період у якому він був платником ПДВ?», «ЗІР», підкатегорія 101.03).

У будь - якому випадку підприємство при анулюванні ПДВ - реєстрації має право отримати БВ незалежно від того, буде він на момент отримання БВ зареєстрованим платником ПДВ, чи ні. Якщо податківці зволікають із поверненням БВ, то потрібно з’ясувати причини цього на місці. 

І візьміть до уваги, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника (п. 200.15 ПКУ). У цьому випадку сума автоматично набуває статусу узгодженої в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, і орган Держказначейства здійснює відшкодування ПДВ на підставі даних у Реєстрі.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202528
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202535
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568