• Посилання скопійовано

Сплата ПДВ для фізособи-підприємця при придбанні вантажного автомобіля

ФОП (загальна система) придбаває вантажний автомобіль у юрособи - платника ПДВ. Чи може ФОП віднести до складу ПК суму ПДВ, сплачену за придбаний вантажний автомобіль? З якої суми слід нарахувати ПЗ після реєстрації даного автомобіля (отримання техпаспорту)?

Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затверджено постановою Кабміну від 07.09.1998 р. №1388.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами (не за підприємцями!) в сервісних центрах МВС або через центри надання адміністративних послуг (п. 6 Порядку №1388).

Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затверджено наказом МВС від 11.08.2010 р. №379. У п. 1.4 Інструкції №379 зазначено, що реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника.

При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.  Місце проживання фізичної особи визначається згідно з відміткою про реєстрацію місця її проживання в паспорті або документі, що його замінює.

Транспортний засіб, що належать фізичним особам - підприємцям, реєструється як транспортний засіб фізичних осіб. Виходячи з викладеного,  чинним законодавством не передбачено реєстрації транспортного засобу на фізичних осіб – підприємців.

Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів ФОП на загальній системі оподаткування, наведено в пп. 177.4.1-177.4.4 ПКУ.

Зокрема, відповідно до пп. 177.4.3 ПКУ до переліку витрат включено:

  • суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності ФОП (крім ПДВ для ФОП, зареєстрованого як платник цього податку, та акцизного податку, ПДФО з доходу від господарської діяльності, податку на майно);
  • суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом;
  • платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності ФОП, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю ФОП.

Також у ст. 177 ПКУ надано визначення основних засобів подвійного призначення, до яких належать земельні ділянки, об'єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі (пп. 177.4.6 ПКУ). Не включаються до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення (пп. 177.4.5 ПКУ). Тому немає законодавчих підстав і для включення сум ПДВ, сплачених при придбанні основних засобів подвійного призначення, до яких належить вантажний автомобіль, до складу витрат.

ДФС у ІПК від 17.10.2017 р. №2253/С/99-99-13-01-02-14/ІПК повідомляє, що ФОП при придбанні автомобіля має право включити до складу податкового кредиту суму ПДВ з його вартості за наявності належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Але при цьому ФОП зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної відповідно до п. 188.1 ПКУ, та скласти податкову накладну на дату набуття права приватної власності на автомобіль фізичною особою (громадянином) і зареєструвати її в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації на підставі п. 198.5 ПКУ. За умовами запитання базою оподаткування буде вартість автомобіля, за якою його було придбано.

Якщо ФОП буде укладати з продавцем договір купівлі-продажу автомобіля як фізична особа – не підприємець, то в такому разі юрособа – продавець  не буде складати податкову накладну на ім’я ФОП – платника ПДВ. Замість цього продавець складатиме податкову накладну на фізичну особу як на неплатника ПДВ, яка не видається отримувачу, і в цьому разі фізичній особі – підприємцю не потрібно буде нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253