• Посилання скопійовано

Списання суми ПДВ у разі якщо платник ПДВ відмовляється від права на податковий кредит

Підприємство, платник ПДВ, отримує бюджетне відшкодування. Податкові накладні постачальників, що зареєстровані з порушенням граничного строку, не включаються до податкового кредиту. Чи можна списати суми ПДВ за такими податковими накладними до складу витрат?

Відповідно до п.  198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у попередньому абзаці документами, платник ПДВ несе відповідальність відповідно до ПКУ (а саме – за недоплату ПДВ, якщо вона виникне внаслідок неправомірного формування податкового кредиту).

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК. 

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано ПН/РК в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод. 

Отже, норми ПКУ дозволяють включати до податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, що зареєстровані в ЄРПН як вчасно, так і з порушенням встановлених строків (п. 201.10 ПКУ). Головне, щоб дата складання податкової накладної була не раніше, ніж 1095 календарних днів.

Відповідно до п. 8 Інструкції №141 наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації податкової накладної в ЄРПН сума ПДВ, що міститься в такій податковій накладній, відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» у кореспонденції з кредитом субрахунку 644 «Податковий кредит», аналітичний рахунок «Податковий кредит непідтверджений». Аналогічним чином списуються і суми ПДВ за зареєстрованими податковими накладними,  якщо з дати їх складання минуло 1095 днів і вони не були включені до податкового кредиту. До спливу цього строку підприємство ще має право на податковий кредит за такими податковими накладними, і для списання сум ПДВ підстав немає.

Тому, на нашу думку, завчасне списання сум ПДВ до складу витрат, у той час, коли підприємство ще має право на податковий кредит, буде неправомірним. Податківці можуть наполягати на тому, щоб збільшити фінрезультат на ці суми, незалежно від того, чи коригує підприємство фінрезультат, чи ні – адже це порушення правил бухобліку сум ПДВ.

А от якщо податкова накладна складена раніше, ніж за 1095 днів та не була включена до податкового кредиту, таку суму ПДВ можна списати до складу витрат.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»