• Посилання скопійовано

Надання благодійної допомоги пальним: які податкові наслідки?

Юрособа (загальна система оподаткування) планує придбати бензин та передати його як благодійну допомогу неприбутковій організації на підставі їх листка про надання такої допомоги. Як відобразити в обліку таку операцію та які податкові наслідки?

Бухоблік

У бухобліку витрати на благодійність відображають у складі інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16). Їх відображають на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Дохід при цьому не виникає, оскільки за таких обставин не відбувається збільшення економічних вигід підприємства (п. 8 П(С)БО 15).

Таким чином, надання благодійної допомоги у вигляді товарів відображається проведеннями:

  • Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 203 «Паливо»;
  • Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство має коригувати визначений фінрезультат на податкові різниці у зв’язку з самостійним рішенням або у разі отримання річного обсягу доходу у розмірі 20 млн грн та більше, то потрібно пам’ятати про таке. Під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток фінансовий результат податкового (звітного) періоду слід збільшити на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які станом на дату операції відповідали умовам, визначеним п. 133.4 ПКУ, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ).

 

ПДВ

Відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у розділі VI ПКУ підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у розділі IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності. Отже, за умови, що підприємство є платником ПДВ, операції з безкоштовного надання палива оподатковуються ПДВ за ставкою 20%.

За такими операціями платник податку зобов’язаний скласти дві податкові накладні:

  • одну - виходячи з фактичної ціни постачання, яка в даному випадку дорівнює нулю. Така ПН надається покупцю, якщо він є зареєстрованим платником ПДВ;
  • другу (з типом причини 15) - виходячи з перевищення ціни придбання (або балансової вартості у випадку з ОЗ) над фактичною ціною постачання. Така податкова накладна покупцю не надається.

Детальніше про оподаткування ПДВ безоплатної передачі читайте тут>>

 

Акцизний податок

Згідно з пп. 212.3.4 ПКУ особи, які здійснюють реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального.

Під реалізацією підакцизних товарів (продукції) мається на увазі будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.212 ПКУ).

При цьому якщо обсяги реалізованого (витраченого) пального не перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (підтверджені зареєстрованою акцизною накладною), то у благодійного фонду не виникатиме об’єкта оподаткування відповідно до пп. 213.1.12 ПКУ

Отже, юрособа, яка надає допомогу паливом, повинна зареєструватись як платник акцизного податку. І зробити це слід до початку такої передачі (варто – до придбання такого пального, щоб отримати на нього акцизну накладну). 

Варіант, щоб уникнути необхідності реєстрації платником акцизного податку – це надавати таку благодійну допомогу виключно талонами на паливо (самим паливом – ні), (про такий варіант зазначали і податківці).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202522
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202546
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025134
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197