• Посилання скопійовано

Плата за користування земельною ділянкою є оподаткованим доходом її власника

Юрособа уклала договір про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) із фізособою. Чи виникає і в якому розмірі обов’язок утримання ПДФО за таким договором?

Відповідно до ст. 102-1 ЗКУ право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) і право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до ЦКУ. Це право прописано в гл. 33 ЦКУ

Зокрема, власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором. Отже, якщо договором про надання земельної ділянки у користування передбачено отримання такої плати, вона є доходом власника цієї земельної ділянки. 

Об'єктом оподаткування ПДФО є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (ст. 163 ПКУ).

Згідно зі ст. 164.2 ПКУ до оподаткованого доходу включаються будь-які доходи фізичної особи, крім тих, що зазначені у ст. 165 ПКУ. Дохід отриманий від емфітевзису, до звільнених від оподаткування доходів не підпадає. Тож такий дохід підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Обов’язок нарахування та сплати цього податку покладено на податкового агента – в цьому випадку, на юрособу. Такий податковий агент нараховує, утримує та сплачує ПДФО від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, веде податковий облік, подає податкову звітність контролюючим органам та несе відповідальність за порушення його норм (п. 14.1.180 ПКУ).

Розмір ПДФО зазначено в ст. 167.1 у розмірі 18% від бази оподаткування. Також оподаткований ПДФО дохід фізособи оподатковується військовим збором. Ставка військового збору становить 1,5% від об’єкта оподаткування.

В формі №1ДФ податковим агентом такий дохід логічно було б вказувати з кодом ознаки доходу «127 Інші доходи», оскільки по факту така операція не є наданням об’єкту в оренду, а відноситься саме до інших доходів згідно п. 164.2.20 ПКУ. З цього приводу, у ДФС був лист, в якому вони зазначали подібну логіку використання ознаки доходу «127» при оподаткуванні операцій з емфітевзису (лист ДФС від 23.12.2016 р. № 27850/6/99-99-13-02-03-15).  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.20246
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202475
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202429
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024627