• Посилання скопійовано

Облік доходів і витрат фізособи, яка одноособово обробляє власний земельний пай

Чи має фізособа, яка одноособово обробляє власний земельний пай розміром понад 2 гектари з цільовим призначенням для товарного сільгоспвиробництва, вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу? Як підтверджуються витрати при розрахунку та скільки часу мають зберігатися підтвердні документи?

Відповідно до пп. «а» п. 176.1 ПКУ, фізособи - платники податку зобов’язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такі платники податку зобов’язані відповідно до розділу IV ПКУ  подавати декларацію.  У зазначеному в запитанні випадку, такий обов’язок у фізособи є, отже, облік вести потрібно. Але як саме?

В цій же нормі ПКУ зазначено, що форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Наразі форма такого обліку та порядок його ведення визначені у Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, затвердженого Наказом Міндоходів України від 11.12.2013 р. №794.

Тобто, для того щоб скласти річну декларацію, фізособа має вести книгу обліку доходів і витрат, за формою, встановленою цим наказом. Реєструвати цю книгу в органі ДФ не потрібно. Платники податку повинні заводити книгу самостійно, заповнюють її кульковою або чорнильною ручкою, така книга знаходиться у платників податку та повинна надаватись контролюючим органам на їх вимогу та у межах їх компетенції (наприклад, при податковій перевірці). 

В Порядку №794 не зазначено, що саме має бути підставою для заповнення книги обліку доходів і витрат. Але чітко вказано, що витрати повинні бути підтверджені документально. Втім, на нашу думку, оскільки ПКУ не передбачено врахування витрат при оподаткуванні доходів від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельній ділянці, площа якої перевищує 2 га, то вести облік витрат, пов’язаних із вирощуванням та продажем такої продукції, не обов’язково. Ще раз наголосимо: за пп. «а» п. 176.1 ПКУ, фізособи - платники податку зобов’язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу. 

Чому ж книга передбачає облік не тільки доходів, а і витрат? Тому що вона є обліковим документом не тільки для цього виду доходів, а також для обліку витрат, на які фізособа може скористатися податковою знижкою. Тобто, цей документ має універсальний характер, і, на нашу думку, має застосовуватися в різних випадках по-різному.  

Що стосується доходів, то за п. 44.1 ПКУ,  для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених такими документами. 

Також, згідно із п. 44.3 ПКУ, платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у п. 44.1 ПКУ не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності (в цьому випадку – декларації про майновий стан та доходи), для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (1 травня року, наступного за звітним).

Слід зазначити, що фізособа, не зобов’язана вести бухгалтерський облік, складати первинні документи і фінансову звітність тощо. Хоча і має надавати покупцям розрахункові документи (див. ч. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів). Отже, суму доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції населенню можна підтвердити копіями таких розрахункових документів (квитанцій, товарних чеків тощо). 

Суму готівкового доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції юрособам та самозайнятим особам, можна підтвердити закупівельним актом або закупівельною відомістю. Закупівельний акт або закупівельна відомість повинні містити, зокрема, такі дані: місце укладання угоди; прізвище, ім’я, по батькові продавця; найменування продукції, ціну одиниці продукції; обсяг проданої продукції; суму виплачених коштів; підпис продавця про отримання даних коштів (із зазначенням дати цієї події).

І, звісно, суми коштів, які надійшли від продажу сільськогосподарської продукції на рахунок продавця, можна підтвердити банківською випискою (при цьому важливо, щоб у призначенні платежу було зазначено, за що сплачуються кошти). 

Якщо ж таких документів немає, фактично, підтвердити обсяг отриманого фізособою доходу неможливо. 

Зверніть увагу:  відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, - тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі від 51 грн до 136 грн).

Такі самі дії,  вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн до 136 грн).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202452
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4874
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436