З метою уникнення оподаткування ПДФО, роботодавець може надати працівнику допомогу на лікування двома шляхами: перерахуванням коштів лікувальному закладу для лікування такого працівника або безпосередньо самому працівнику готівкою із каси або перерахуванням коштів на його поточний рахунок в банку.
Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не оподатковуються ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку, у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахунок коштів роботодавця.
За роз’ясненнями податківців, роботодавець має право не обкладати ПДФО надану працівнику допомогу на лікування та медичне обслуговування, якщо щодо неї одночасно виконуються умови пп. 165.1.19 ПКУ:
- працівник має надати роботодавцю підтверджуючі документи про понесені ним витрати на лікування та/або медобслуговування;
- понесені працівником витрати на зазначені цілі не були компенсовані виплатами з фонду загальнообов'язковою державного соціального медичного страхування.
Але: роботодавці мають право застосовувати положення пп. 165.1.19 ПКУ виключно як виплату компенсації вже понесених працівником витрат на лікування в сумі, що дорівнює сумі таких витрат (лист ДПСУ від 11.01.2013 р. №351/6/17-1115).
Підтвердити фактично понесені витрати на лікування працівник може договорами на медичне обслуговування, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (працівника), платіжними і розрахунковими документами тощо, що вказують на проведення плати за лікування.
Щоб отримати допомогу на лікування, працівник повинен подати роботодавцю відповідну заяву. До неї він додає документи, що підтверджують понесені ним витрати на лікування. Надання допомоги оформляють наказом (розпорядженням).
У Податковому розрахунку за формою №1ДФ неоподатковувані суми допомоги на лікування та медичне обслуговування відображаються з ознакою доходу «143».
ЄСВ із суми допомоги на лікування та медичне обслуговування, що надається згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не справляється.
Крім того, можна скористатися нормами п. 170.7 ПКУ та оформити таку допомогу як благодійну. Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Основні вимоги для неоподаткування ПДФО сум цільової благодійної допомоги на лікування працівника такі (пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ):
- благодійник — резидент України;
- допомога надається в розмірі, що не перекривається виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування (до запровадження системи загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування неоподатковуваною вважатиметься загальна сума (вартість) благодійної допомоги, отриманої набувачем на такі цілі за дотримання всіх необхідних умов);
- допомога виплачується безпосередньо установі охорони здоров’я, яка здійснює лікування;
- допомога надається для компенсації вартості платних послуг лікування, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), медичних засобів і пристосувань, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2009 р. №333.
Зверніть увагу: надана цільова благодійна допомога на лікування підприємством своєму працівнику не буде оподатковуватися ПДФО тільки за наявності відповідних підтвердних документів, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичного обслуговування (в разі здійснення попередньої оплати таких послуг) або факт надання послуг з лікування або медичного обслуговування платника податку (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг).
У листі ДФС від 20.10.2015 р. №22129/6/99/99-17-03-03-15 податківці навели приклади таких підтвердних документів. Так, підтвердними документами можуть бути документи, що підтверджують потребу фізичної особи - платника податку в лікуванні та медичному обслуговуванні (зокрема, наявність та характеристики хвороби), документи про надання таких послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи залежно від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану.
Цільова благодійна допомога на лікування працівника, яка виплачується відповідно до пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ не обмежена в сумі. Проте, відповідно до пп. 170.7.5 встановлено граничний термін її використання – 12 місяців, наступних за місяцем її отримання.
Якщо цільова допомога не була використана і не повернена впродовж зазначеного строку, то вона включається до річного оподаткованого доходу працівника – набувача такої допомоги і відображена ним і річний декларації і оподаткована на загальних підставах.
У Податковому розрахунку за формою №1ДФ неоподатковувану цільову благодійну допомогу на лікування відображають з ознакою доходу «143».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити