• Посилання скопійовано

У физлица есть документы, подтверждающие не получение денег в подарок, – платить НДФЛ и отчитываться не надо

В июле 2015 г. по договору дарения предприниматель (единщик ІІ гр.) должен был получить 200 тис. грн (как физлицо). При подписании договора деньги были на счете в банке, но банка прекраил деятельность и деньги так и не получены. В январе 2016 г. подписан договор о расторжении договора дарения. Надо ли заплатить НДФЛ и как отчитываться?

ВопросВ июле 2015 г. по заверенному договору дарения частный предприниматель (единщик ІІ гр.) должен был  получить 200 тис. грн (как физлицо). На момент подписания договора деньги были на рассчетном счете в банке, но из-за прекращения финансовой деятельности банка деньги не получены. В январе 2016 г. подписан договор о расторжении договора дарения. Доход не получен, деньги так и остались частью вклада. Подтверждение этому справки из банка ликвидационной комиссии. Должен ли предприниматель заплатить налог на доход, которого не получил? В каком отчете отразить эту операцию? Какие еще надо документы для подтверждения отсутствия дохода?

Ответ: Відповідно до пп. 164.2.10  ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з р. IV ПКУ.

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими р. IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ПКУ).

Вартість будь-якого об'єкта спадщини (подарунка), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім'ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5% (пп. 174.2.2 ПКУ).

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є особи, які отримали подарунок (п. 174.3 ПКУ).

Дохід у вигляді вартості майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права), отриманого у дарунок, у межах, що підлягає оподаткуванню зазначається в річній податковій декларації (абз. 2  п. 174.3 ПКУ).

Відповідно до п. 1 ст. 722 ЦКУ право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.

Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.

Тож, якщо у фізособи є підтвердні документи, що вона не отримала гроші у дарунок протягом 2015 року, то вона не зобов’язана сплачувати ПДФО та військовий збір з суми такого дарунку, а також має право не подавати річну декларацію про майновий стан та доходи.

В іншому випадку, коли все ж таки людина прийняла дарунок, а потім в наступному році було розірвано договір дарування, податківці наполягають на обов’язку такої фізособи оподатковувати таку операцію ПДФО та військовим збором, а також подати декларацію за рік, в якому було прийнято дарунок. Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників ПДФО - до 1 травня 2016 р.

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня 2016 року сплати суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ПКУ).

Отже, якщо подарунок був прийнятий обдаровуваним і не повернутий у звітному році, дохід у вигляді подарунка, отриманий фізичною особою - резидентом від фізичної особи - резидента, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення, у разі розірвання договору дарування в наступному році, оподатковується за ставкою 5 %.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»