Відповідно до статті 24 Закону України від 15.11.96 №504/96 — ВР «Про відпустки» (із змінами та доповненнями) у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей. У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.
Витрати, пов'язані з оплатою відпусток, здійснюються за рахунок коштів підприємств, призначених на оплату праці, або за рахунок коштів фізичної особи, в якої працюють за трудовим договором працівники. Тобто сума компенсації за невикористану відпустку нараховується підприємством на якому працює працівник. Зазначена сума включається до складу загального місячного доходу працівника на загальних підставах.
Підпунктом 14.1.222 Податкового кодексу України (далі ПКУ) визначено, що роботодавець це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами. Для цілей розділу IV ПКУ до роботодавця прирівнюються юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво), постійне представництво нерезидента або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) дохід за виконання роботи та/або надання послуги згідно із цивільно-правовим договором у разі, якщо буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими.
Тобто обов’язок з нарахування компенсації за невикористану відпустку та з утримання та сплати податку на доходи з нарахованої суми компенсації несе роботодавець.
Відповідно до п. 164.1 статті 164 ПКУ до бази оподаткування податком на доходи включається загальний місячний оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих протягом звітного податкового місяця. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставками визначеними статтею 167 ПКУ.
Тобто податковий агент є відповідальним за нарахування та утримання податку на доходи із загального оподатковуваного доходу, нарахованого на цьому ж підприємстві цим же податковим агентом. Таким чином роботодавець, який нараховує компенсацію за невикористану відпустку утримує податок з нарахованої суми та перераховує його до бюджету в терміни, передбачені статтею 168 Податкового кодексу України.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити