Запитання: Як коректно відобразити в бухобліку та податковій звітності виправлення помилки (неутримання та несплата ПДФО та ВЗ при виплаті ФОП на ТОТ у серпні 2022 року), якщо помилку виявлено та податки сплачено за рахунок підприємства у квітні 2025 року, а ФОП кошти не повертає?
Які бухгалтерські проведення, чи можна визнати витрати у 2025 році, як відобразити в 4ДФ за квітень 2025 року, чи потрібно коригувати нерозподілений прибуток, та чи можна цього уникнути?
Відповідь:
Виправлення помилки, допущеної у попередніх роках, яка впливає на фінансовий результат, здійснюється відповідно до П(С)БО 6. Сплата податковим агентом податків за платника податків за рахунок власних коштів має свої податкові наслідки згідно з Податковим кодексом України.
Бухгалтерські проведення для донарахованих і сплачених податків
Оскільки помилка стосується минулого періоду (2022 рік) і підприємство сплачує податки (ПДФО та Військовий збір), які мало утримати з ФОП, за рахунок власних коштів, ці суми є витратами підприємства, пов'язаними з виправленням помилки минулого року. Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 6, виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.
Бухгалтерські проведення будуть такими:
Нарахування зобов'язань зі сплати ПДФО та ВЗ за 2022 рік за рахунок нерозподіленого прибутку (на дату виявлення помилки та прийняття рішення про сплату, квітень 2025 року):
- Дт 44 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)" Кт 641 "Розрахунки за податками" (аналітичний рахунок "Розрахунки з ПДФО") – на суму донарахованого ПДФО за серпень 2022 року;
- Дт 44 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)" Кт 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами" (аналітичний рахунок "Розрахунки з ВЗ") – на суму донарахованого Військового збору за серпень 2022 року.
Сплата донарахованих податків до бюджету (квітень 2025 року):
- Дт 641 "Розрахунки за податками" (аналітичний рахунок "Розрахунки з ПДФО") Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті" – на суму сплаченого ПДФО;
- Дт 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами" (аналітичний рахунок "Розрахунки з ВЗ") Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті" – на суму сплаченого Військового збору.
Визнання витрат за цими сумами у 2025 році
Суми ПДФО та ВЗ, сплачені підприємством за ФОП за рахунок власних коштів, по суті є для підприємства витратами. Однак, оскільки ці витрати є наслідком помилки, допущеної у 2022 році, вони не можуть бути визнані витратами поточного операційного періоду 2025 року (наприклад, на рахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності"). Згідно з П(С)БО 6, такі витрати мають коригувати фінансовий результат минулих періодів через вплив на нерозподілений прибуток.
Таким чином, визнання цих сум як витрат відбувається через зменшення нерозподіленого прибутку на початок 2025 року, як показано у проводках вище.
Відображення у додатку 4ДФ
Детально відповідь на подібне питання ми розглядали тут.
Тут скажемо лише тезисно.
Потрібно подати уточнюючий розрахунок з додатком 4ДФ за серпень 2022 року, в якому помилковий рядок в відобразити повністю, і в графі 10 ставиться ознака «1» (на виключення). І наводиться правильний рядок, з ознакою «0». В правильному рядку навести суму нарахованого і виплаченого доходу в графах 3а і 3, як вони відображалися в помилковому рядку. Окрім того, показати нараховану суму ПДФО в графі 4а і ВЗ в графі 5а.
А сума сплачених ПДФО і ВЗ буде показана в додатку 4ДФ за квітень 2025 року, в графах, відповідно, 4 і 5. Причому суму доходу в графах 3а і 3 відображати не потрібно. Про те, як розраховувати ПДФО і ВЗ, сказано в консультації за посиланням, яке ми навели вище. Згідно з ст. 125-1 ПКУ ці податки сплачуються за рахунок підприємства, а не за рахунок ФОП. Тобто, ФОП не зобов’язаний відшкодовувати підприємству ці податки.
Коригування нерозподіленого прибутку на початок 2025 року
Так, як зазначалося вище, відповідно до пп. 4 НП(С)БО 6, сальдо нерозподіленого прибутку на початок 2025 року має бути скориговане (зменшене) на суму сплачених за ФОП податків (ПДФО та ВЗ за 2022 рік), оскільки ці витрати стосуються помилки минулого періоду.
Можливість уникнути коригування нерозподіленого прибутку
Відображення витрат на сплату ПДФО та ВЗ за 2022 рік у поточному періоді (2025 році) як поточних витрат (наприклад, Дт 949 Кт 641, 642) суперечитиме вимогам НП(С)БО 6. Це призведе до викривлення фінансової звітності як поточного, так і попередніх періодів. Таким чином, намагання уникнути коригування нерозподіленого прибутку є методологічно неправильним і не дасть бажаного ефекту.
Висновки:
1. Сплачені за ФОП суми ПДФО та ВЗ за 2022 рік відображаються в бухобліку шляхом коригування (зменшення) нерозподіленого прибутку на початок 2025 року (Дт 441 Кт 641, 642);
2. Ці суми не визнаються витратами поточного періоду 2025 року;
3. Необхідно подати уточнюючий додаток 4ДФ за відповідний період 2022 року. У додатку 4ДФ за квітень 2025 року відображається сума сплачених за ФОП податків;
4. Коригування нерозподіленого прибутку є обов'язковим. Уникнути такого коригування шляхом відображення витрат у поточному періоді є порушенням НП(С)БО 6.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити