Оскільки в цій ситуації допущена помилка, вона виправляється через подання уточнюючого розрахунку, як це передбачено пп. 50.1 ПКУ. Причому помилковий рядок в уточнюючому додатку 4ДФ відображається повністю, і в графі 10 ставиться ознака «1» (на виключення). І наводиться правильний рядок, з ознакою «0».
Оскільки дохід був нарахований і виплачений, але податки не були утримані і перераховані до бюджету, то в уточнюючому додатку 4ФД в рядку з ознакою «0» відображається тільки нарахування ПДФО і ВЗ, відповідно, в рядках 4а і 5а, а рядки щодо перерахування податків, 4 та 5, залишаються незаповненими. Ці останні рядки слід буде заповнити в тому місяці, коли буде фактичне перерахування податків до бюджету.
В ст. 125-1 ПКУ зазначено, що відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов’язок щодо погашення такого податкового боргу, у тому числі пені, покладається на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов’язку погашення такої суми податкових зобов’язань або податкового боргу.
На наш погляд, це означає, що податковий агент сплачує неутримані ним своєчасно ПДФО і ВЗ за свій рахунок, а не за рахунок фізособи, якій виплатили дохід. Тобто, фізособа не зобов’язана повертати кошти податку чи сплачувати податок за свій рахунок.
Причому згідно з пп. 50.1 ПКУ несвоєчасно сплачені ПДФО і ВЗ мають бути сплачені перед поданням уточнюючого розрахунку.
І згідно з пп. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ у разі самостійного виправлення помилок, що допущені під час воєнного стану, штрафи, передбачені пп. 50.1 ПКУ, не застосовуються. Таким чином, на наш погляд, штрафи при поданні уточнюючого розрахунку не стягуються.
Але постає питання, з якої суми утримувати ПДФО і ВЗ, якщо дохід фізособі вже виплачено. На наш погляд, слід діяти так, як в разі виплати негрошового доходу – суму виплаченого доходу збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ПДФО 18% становить 1,21951. А для утримання ВЗ базою оподаткування буде сума виплаченого доходу, без збільшення на коефіцієнт. В такому разі в графі 3а і 3 щодо нарахованого і виплаченого доходу в уточнюючому додатку 4ДФ стоятимуть суми доходу, збільшені на коефіцієнт.
Разом з тим, на наш погляд, фізособа може добровільно повернути підприємству, на банківський рахунок чи в касу, зайво виплачені кошти в сумі ПДФО і ВЗ, які слід утримати. В такому разі в графах нарахованого і виплаченого доходу стоятимуть суми початково нарахованого доходу, які відображалися в початковому додатку 4ДФ. З суми такого доходу будуть утримані ПДФО і ВЗ.
Ми вище навели власний погляд на порядок виправлення помилки. Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити