• Посилання скопійовано

Утримання ВЗ у грудні з нарахованої матдопомоги за попередні місяці мобілізованим працівникам

На підприємстві є мобілізовані працівники, за якими зберігається посада на підприємстві. Час від часу керівництво, залежно від фінансового стану, намагається допомогти військовослужбовцям матеріально, тоді наказом призначається виплата матеріальної допомоги. Допомогу виплачували у І півріччі 2024 р. і мали почати з жовтня, однак забули вчасно реалізувати побажання керівника і виплачуємо в грудні МД, нараховану в жовтні та листопаді. Яку ставку ВЗ застосувати – 1,5% чи 5%?

Закон №4015 набрав чинності з 1 грудня 2024 року, та яким внесені зміни та доповнення, зокрема, до ПКУ, в частині підвищення ставки військового збору до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5 відсотка).

Тож, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів працівників з 1 грудня 2024 року здійснюються за ставкою 5% від об’єкта оподаткування. А от вказана пільгова ставка застосовується податковими агентами, які є військовими частинами ЗСУ чи іншими військовими формуваннями.

Відповідно до пп. 1 пп. 1.2 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідальним за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів працівників є роботодавці (пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Нагадаємо, що після змін, внесених Законом від 01.07.2022 р. №2352 до ст. 119 КЗпП щодо скасування з 19.07.2022 р. обов’язку роботодавця нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникам, призваним до лав ЗСУ, роботодавець має право після зазначеної дати (необхідною датою) прийняти рішення про добровільну виплату середньої зарплати такому працівникові, яке оформлює наказом.

Добровільна виплата для мобілізованого, який перебуває у трудових відносинах, бо він є лише увільнений від виконання службових обов’язків під час мобілізації, - є складовою заробітної плати, тому на неї потрібно нарахувати ЄСВ та утримати ПДФО та ВЗ за загальною ставкою.

Оскільки добровільна виплата мобілізованому працівнику є складовою заробітної плати, бо належатиме до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (пп. 2.3.3 Інструкції №5) і мобілізований працівник для підприємства залишається у статусі найманого працівника, а не військовослужбовця, то його доходи починаючи з 1 грудня 2024 року будуть оподатковуватися за ставкою ВЗ 5%.

Що стосується оподаткування виплати в грудні 2024 року МД, яка нарахована в жовтні та листопаді 2024 року, зазначимо.

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4015 встановлено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пп. 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності вказаним Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.

Враховуючи викладене, до доходів, які нараховані роботодацями працівникам у вигляді заробітної плати, за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати.

Отже, роботодавець, який виплачує у грудні 2024 року матеріальну допомогу мобілізованим працівникам, нараховану в жовтні та листопаді 2024 рокуоподатковує її за ставкою ВЗ 1,5%, оскільки це складова заробітної плати, яка нарахована за попередні періоди до набрання чинності Законом №4015.

Звертаємо увагу, що якщо матеріальна допомога була нарахована в бухобліку у жовтні 2024 року, то сплатити ВЗ та ПДФО з неї потрібно було до 30 листопада 2024 року, а ЄСВ – до 20 листопада. Строк сплати ПДФО та ВЗ з сум допомоги, нарахованих у листопаді, настає 30.12.2024 р., а строк сплати ЄСВ – настав 20.12.2024 р. Якщо ці платежі не сплачені вчасно, то можливі санкції за їх несвоєчасну сплату. Докладніше про це ми писали тут.

Щоб уникнути цих штрафів, можна нарахувати матдопомогу у грудні 2024 р., але тоді з неї потрібно буде утримати 5% ВЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Утримання ВЗ у грудні з нарахованої матдопомоги за попередні місяці мобілізованим працівникам
    На підприємстві є мобілізовані працівники, за якими зберігається посада на підприємстві. Час від часу керівництво, залежно від фінансового стану, намагається допомогти військовослужбовцям матеріально, тоді наказом призначається виплата матеріальної допомоги. Допомогу виплачували у І півріччі 2024 р. і мали почати з жовтня, однак забули вчасно реалізувати побажання керівника і виплачуємо в грудні МД, нараховану в жовтні та листопаді. Яку ставку ВЗ застосувати – 1,5% чи 5%?
    27.12.202414
  • Донарахування орендної плати при збільшенні НГО
    Чи потрібно донараховувати і доплачувати орендну плату, яка сплачена наперед, при збільшенні НГО в наступних періодах? Чи можна повернути переплату з ПДФО і ВЗ з орендної плати після здавання об’єднаної звітності з правильно відображеними сумами доходів і ПДФО, і ВЗ?
    26.12.20242951
  • Ставка військового збору при сплаті орендної плати авансом
    Підприємство орендує майно у фізособи. За останній місяць оренди (грудень 2024 р.) у 2023 році було виплачено авансом як орендну плату, так і перераховано до бюджету ВЗ (1,5%) та ПДФО, що відображено в додатку 4ДФ. Чи потрібно утримувати ВЗ при складанні акту за грудень 2024 року при розірванні договору оренди 31.12.2024 р.?
    26.12.202446
  • Ставка ВЗ щодо винагороди за договором ЦПХ
    Винагорода за договором ЦПХ виплачена в грудні 2024 р., нарахована в листопаді 2024 р., за виконані роботи за період вересень-жовтень. Яку ставку військового збору слід застосувати?
    23.12.20247073
  • Яка ставка ВЗ, якщо дивіденди нараховані до 1 грудня 2024 року, а виплачені після цієї дати?
    Дивіденди фізособі – засновнику були нараховані в листопаді 2024 р., з них утримано податки 5% ПДФО та 1,5% ВЗ. Виплачуються ці дивіденди у листопаді 30%, грудні 30%, січні 2025 р. - 40%. Чи потрібно донараховувати військовий збір до ставки 5% з дивідендів, виплачених після 01.12.24 р.?
    23.12.20242802