• Посилання скопійовано

Як відобразити виплату фізособі за договором переведення боргу в додатку 4ДФ?

ТОВ 1 отримало фіндопомогу від фізособи і передає свої зобов’язання ТОВ 2 за договором переведення боргу. ТОВ 2 виплатило заборгованість фізособі через касу в різні періоди. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ? Чи виникнуть податкові зобов’язання у фізособи з ПДФО та ВЗ?

Оподаткування ПДФО та ВЗ

Переведення боргу регулюється ст. 520-524 ЦКУ. Під час переведення боргу відбувається заміна одного боржника на іншого. Боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом. У разі переведення боргу із зобов’язання вибуває первинний боржник, а вступає в права новий. До нового боржника переходять усі зобов’язання первинного.

В цьому випадку при переведенні боргу перед фізособою кредитор і зобов’язання лишаються такими, як були раніше, а змінюється тільки боржник ТОВ 1 на ТОВ 2. 

Своєю чергою, за договором переведення боргу позичальник – ТОВ 2, зобов’язаний повернути позикодавцеві – фізособі позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ст. 1049 ЦКУ).

Для фізособи сума наданої поворотної фінансової допомоги не є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ, тому що зміна боржника не призвела до виникнення додаткових доходів у ФО.

Дохід у фізособи може виникнути за умови переуступки права вимоги боргу, тобто зміни кредитора. Про це наголошують податківці відповідаючи в БЗ ЗІР (103.02) на питання «Чи підлягає оподаткуванню ПДФО переуступка боргу ФО первинним кредитором іншій ФО?»:

«Якщо ФО - продавець (первинний кредитор) отримує дохід у вигляді обумовленої договором вартості (ціни) права вимоги від фізичної особи - покупця, то такий дохід належати до доходу з джерелом його походження з України та включається до об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб як дохід, отриманий відповідно до умов цивільно-правового договору».

 

Відображення в додатку 4ДФ

Якщо поворотну фінансову допомогу отримує юридична особа від фізичної особи та відповідно до термінів, які зазначаються у договорі позики, юридична особа повертає частину отриманої допомоги фізичній особі, то у додатку 4ДФ до єдиної звітності відображається лише частина повернутої допомоги (БЗ ЗІР (103.25) «Чи відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку сума поворотної фінансової допомоги, яка надається ФО ЮО або повертається ЮО ФО?»).

Тобто отримання фінансової допомоги ТОВ 1 та ТОВ 2 за договором переведення боргу не показують.

Щодо повернення фіндопомоги, на нашу думку:

  • ТОВ 1 – не показує закриту заборгованість за договором переведення боргу, адже фактично виплати фізособі не було.
  • ТОВ 2 – показує повернення фінансової допомоги фізособі в періоді повернення за ознакою доходу «153» - «Основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому ».

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4994
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436