• Посилання скопійовано

Продаж земельних ділянок: що з ПДФО і ВЗ?

ФГ придбаває у фізособи дві земельні ділянки сільгосппризначення. Дохід від продажу першої ділянки не оподатковується, а від другої оподатковується за ставкою ПДФО 5% і ВЗ 1,5%. Нотаріус каже, що платити слід від оціночної вартості, але вона вища за договірну. Як відобразити такий дохід в додатку 4ДФ?

Дохід, що не оподатковується при продажу першої ділянки

В пп. 172.1 ПКУ наведено умови щодо доходу від продажу нерухомості, який не оподатковується:

  • продаж має бути один раз протягом року (тобто, перший продаж);
  • майно повинно перебувати у власності фізособи більше трьох років. Але ця умова не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину;
  • дохід має отримуватися від майна, перелік якого наведено в пп. 172.1 ПКУ. Серед переліку майна є в тому числі земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 ЗКУ залежно від її призначення; земельна ділянка сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманаплатником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Тож якщо одна з проданих земельних ділянок відповідає наведеним умовам, дохід від її продажу не оподатковується ПДФО і ВЗ.

 

Оподаткування доходу від продажу другої ділянки

Згідно з абз. 1 пп. 172.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у пп. 172.1 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у пункті 172.1 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 ПКУ.

Ставка ПДФО в пп. 167.2 ПКУ – 5%.

Таким чином, дохід від продажу другої земельної ділянки, яка відповідає умовам, наведеним в абз. 1 пп. 172.2 ПКУ, оподатковується за ставкою ПДФО 5% і ВЗ 1,5%.

Згідно з пп. 172.3 ПКУ дохід від продажу об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або не нижче ринкової вартості такого об’єкта, визначеної суб’єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку.

Таким чином, якщо оціночна вартість земельної ділянки більша за договірну вартість, ПДФО і ВЗ обчислюється з оціночної вартості.

 

Яку суму доходу показувати в додатку 4ДФ – оціночну чи договірну?

Дивимося відповідь ДПС на подібне питання в ЗІР (103.25): «Яка сума доходу від продажу нерухомого/рухомого майна відображається нотаріусом/ЮО – посередником у додатку 4ДФ до Розрахунку за операціями купівлі-продажу таких об’єктів між ФО?».

ДПС відповідає, що виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта. Тобто, якщо оціночна вартість вища за договірну, потрібно показувати дохід в розмірі оціночної вартості. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20248182
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202414
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202424
  • Чи буде додатковим благом харчування студентів на практиці?
    Згідно з договором про проведення практики студентів з навчальними закладами, підприємство зобов'язується забезпечувати студентів харчуванням і проживанням. Чи важається таке забезпечення додатковим благом для студентів та чи потрібно нараховувати на такі суми (з розрахунку на кожного студента) ПДФО та ВЗ і відображати у 4ДФ?
    01.11.202420
  • Коефіцієнт до ВЗ при оподаткуванні призу фізособі
    Як оподатковуються призи ПДФО та ВЗ непрацівнику компанії? Який застосувати коефіцієнт для розрахунку ВЗ: 1,219512 чи 1,242236? Сума призу - 20000 тис. грн. Які проведення слід здійснити?
    30.10.202435