• Посилання скопійовано

Оподаткування діяльності мобілізованого ФОПа, якщо діяльність провадять наймані працівники

ФОП - платника ЄП ІІІ групи (5%) мобілізують. Діяльність не припиняється, доходи ФОП буде отримувати. В штаті є наймані працівники. Заробітна плата буде нараховуватися та виплачуватися. Які особливості оподаткування?

ПДФО, ВЗ, ЄСВ із зарплати найманих працівників

Особливості оподаткування ПДФО і ВЗ для мобілізованого ФОП, що має найманих працівників, які продовжують працювати, наведені в пп. 25 підр. 10 розд. ХХ ПКУ.

Те саме щодо нарахування на зарплату ЄСВ наведено в пп. 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ.

Наведемо тезисно:

• ФОП має уповноважити особу, яка нараховуватиме зарплату найманим працівникам, утримуватиме ПДФО і ВЗ, нараховуватиме ЄСВ та виплачуватиме зарплату;
• уповноважена особа нараховуватиме зарплату, утримуватиме ПДФО і ВЗ, нараховуватиме ЄСВ та виплачуватиме зарплату, але податки і ЄСВ до бюджету платити не буде;
• протягом 10 днів після мобілізації ФОП має подати до податкової служби заяву в довільній формі і копію військового квитка. В заяві зазначатиметься про період мобілізації, про ведення діяльності ФОП, про уповноважену особу, про нарахування і виплату зарплати, про суми нарахованих доходів працівникам і утриманих податків, нарахованого ЄСВ;
• нараховані протягом всього періоду мобілізації ПДФО,ВЗ і ЄСВ слід сплатити до бюджету протягом 180 календарних днів з дня демобілізації;
• в цей самий строк слід також подати до податкової служби Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за увесь строк мобілізації. Тобто, звітність подається окремо за кожен квартал.
 

Чи обов’язково призначати уповноважену особу?

В наведених нормах ПКУ і Закону про ЄСВ про це нічого не сказано. Але наведені норми можна зрозуміти таким чином, що якщо уповноважену особу не призначати, то ФОП сам має сплачувати податки і подавати Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ в загальному порядку. Тобто, податки сплачуються кожного місяця, Єдина звітність подається щокварталу. На практиці, якщо ФОП мобілізований, у нього може не бути можливості все це зробити правильно і вчасно.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Єдиний податок

Згідно з нормою пп. 25 підр. 10 розд. ХХ ПКУ ФОП, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби звільняються, зокрема від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку на підставі заяви самозайнятої особи та копії військового квитка або копії іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.

Те саме читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (107.01.05): «Протягом якого строку після демобілізації ФОП – платник ЄП першої – третьої груп, яка мобілізована протягом дії воєнного стану в Україні, зобов’язана сплатити ЄП?».

Дивимося відповідь ДПС на інше питання в ЗІР (107.01.05): «Чи має право після демобілізації ФОП – платник ЄП третьої групи, яка мобілізована протягом дії воєнного стану в Україні, не подавати податкові декларації з ЄП і не сплачувати ЄП, якщо в цей період надходили доходи?».

ДПС відповідає, що так, має право, якщо після демобілізації, у строки визначені пп. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, подано до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації заяву щодо звільнення від обов’язку нарахування, сплати і подання податкової звітності з єдиного податку та копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації.

Тобто, якщо протягом періоду мобілізації мобілізований ФОП отримуватиме підприємницькі доходи, вони не оподатковуватимуться ЄП, щодо таких доходів не потрібно подавати декларацію з ЄП. Але для цього слід протягом 10 днів після демобілізації до податкової службиподати заяву та копію військового квитка.

 

ЄСВ з доходу ФОП

Відповідно до пп. 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону про ЄСВ, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пп. 2 статті 6 Закону про ЄСВякщо вони не є роботодавцями.

Тобто, за буквального розуміння цієї норми, ФОП не сплачують ЄСВ за себе тільки якщо вони не є роботодавцями. Якщо ж вони є роботодавцями, вони мають звітувати з ЄСВ і сплачувати ЄСВ за себе в загальному порядку.

Але в будь-якому разі, згідно з пп. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ тимчасово, з 01.03.2022 р., протягом воєнного стану та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОП мають право не сплачувати ЄСВ за себе і не подавати відповідну звітність.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202449
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4854
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436