• Посилання скопійовано

Як оподатковувати проценти, які нараховуються на позику від нерезидента-фізособи?

ТОВ на загальній системі оподаткування отримало процентну валютну позику від нерезидента-фізособи. Нарахування процентів здійснюється щоквартально. За яким курсом сплачувати ПДФО та ВЗ з таких процентів: датою нарахування чи датою їх сплати до бюджету?

У своїй консультації ДПС зазначила, що з метою уникнення подвійного оподаткування доходів, які виплачуються (нараховуються, надаються) фізичній особі – нерезиденту резидентом – юридичною особою, податок, передбачений пп. 141.4.2 ПКУ не утримується, але такі доходи оподатковуються згідно з нормами пп. 170.10 ПКУ, зокрема ПДФО та ВЗ, а юридична особа резидент – є податковим агентом для фізичної особи -нерезидента (пп. 170.10.3 ПКУ).

Доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (пп.170.10.1 ПКУ).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи, в тч. проценти (пп.164.2.8 ПКУ).

Своєю чергою, проценти - дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна.

До процентів включаються:

  • платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;
  • платіж за використання коштів, залучених у депозит;
  • платіж за придбання товарів у розстрочку;
  • платіж за володіння та користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (фінансової оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу);
  • винагорода (дохід) орендодавця як частина орендного платежу за договором оренди житла з викупом, сплачена фізичною особою платнику податку, на користь якого відступлено право на отримання таких платежів.

Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості чи вартості майна або у вигляді фіксованих сум (пп. 14.1.206 ПКУ).

Відповідно до пп.164.4 ПКУ під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Отже, резидент, як податковий агент, має утримати ПДФО та ВЗ з процентів, нарахованих на користь нерезидента за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Відповідно до наведеної ситуації, проценти нараховуються, а потім виплачуються, тому на нашу думку, при нарахуванні та виплаті процентів в іноземній валюті, такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування таких доходів. В іншому випадку, якщо б виплата передувала нарахуванню, то на момент виплати.

Адже не залежно від того, чи буде виплачено чи ні нараховані проценти, ПДФО та ВЗ необхідно буде утримати та перерахувати до бюджету з урахуванням вимог пп. 168.1.5 ПКУ.

В цьому випадку, курсові різниці будуть визначатися за монетарними статтями відповідно НП(С)БО 21, зокрема основною сумою боргу та заборгованістю за процентами.

Зауважимо, що ДПС у своїй консультації щодо визначення бази для нарахування ПДФО, якщо заробітна плата нараховується та виплачується в іноземній валюті найманому працівнику – нерезиденту, орієнтується на курс НБУ на момент нарахування такого доходу відповідно пп. 164.6 ПКУ.

Така ж думка наведена ДПС тут щодо цивільно-правових договорів.

 ***

Додатково читайте: Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436