• Посилання скопійовано

Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента

Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?

Податок на доходи нерезидента

Проценти, що сплачуються резидентом України нерезиденту, відносяться до доходів, які оподатковуються податком на доходи нерезидентів, згідно з пп. 141.4 ПКУ.

Якщо виконуються умови пп. 141.4.11 ПКУ, то ставка податку складає 5%. В інших випадках ставка податку – 15%, якщо інше не передбачено міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

Таким договором є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр.

Згідно з ч. 2 ст. 11 цієї Конвенції, з урахуванням змін, внесених до Конвенції Протоколом від 11.12.2015 р., ставка податку не повинна перевищувати 5%. Але щоб скористатися нормою міжнародного договору, нерезидент має підтвердити свій статус нерезидента.

Про застосування міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування писали тут. Про підтвердження статусу нерезидента писали тут.

 

Чи потрібно подавати Звіт про контрольовані операції?

Про особливості трансфертного ціноутворення можна почитати тут.

Звіт подається, якщо, серед іншого:

  • господарські операції здійснюються з пов’язаними особами – нерезидентами;
  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

В розглядуваній ситуації перший критерій виконується, адже позика, проценти будуть надаватися нерезиденту – пов’язаній особі.

Якщо будуть виконані і два наступні критерії, то Звіт про контрольовані операції слід буде подавати. Наприклад, якщо в 2024 році річний дохід підприємства резидента України перевищить 150 млн грн, і обсяг операцій з нерезидентом засновником (наприклад, сума поверненої позики і процентів) перевищить 10 млн грн.  

 

Чи виникатиме податкова різниця?

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то можуть застосовуватися різниці за пп. 140.2 і пп. 140.3 ПКУ.

Детально про застосування цих різниць можна почитати тут, тут, тут, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202421