• Посилання скопійовано

Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента

Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?

Податок на доходи нерезидента

Проценти, що сплачуються резидентом України нерезиденту, відносяться до доходів, які оподатковуються податком на доходи нерезидентів, згідно з пп. 141.4 ПКУ.

Якщо виконуються умови пп. 141.4.11 ПКУ, то ставка податку складає 5%. В інших випадках ставка податку – 15%, якщо інше не передбачено міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

Таким договором є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр.

Згідно з ч. 2 ст. 11 цієї Конвенції, з урахуванням змін, внесених до Конвенції Протоколом від 11.12.2015 р., ставка податку не повинна перевищувати 5%. Але щоб скористатися нормою міжнародного договору, нерезидент має підтвердити свій статус нерезидента.

Про застосування міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування писали тут. Про підтвердження статусу нерезидента писали тут.

 

Чи потрібно подавати Звіт про контрольовані операції?

Про особливості трансфертного ціноутворення можна почитати тут.

Звіт подається, якщо, серед іншого:

  • господарські операції здійснюються з пов’язаними особами – нерезидентами;
  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

В розглядуваній ситуації перший критерій виконується, адже позика, проценти будуть надаватися нерезиденту – пов’язаній особі.

Якщо будуть виконані і два наступні критерії, то Звіт про контрольовані операції слід буде подавати. Наприклад, якщо в 2024 році річний дохід підприємства резидента України перевищить 150 млн грн, і обсяг операцій з нерезидентом засновником (наприклад, сума поверненої позики і процентів) перевищить 10 млн грн.  

 

Чи виникатиме податкова різниця?

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то можуть застосовуватися різниці за пп. 140.2 і пп. 140.3 ПКУ.

Детально про застосування цих різниць можна почитати тут, тут, тут, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • ТОВ перестане відповідати вимогам Дія. Сіті: що з оподаткуванням в такому випадку?
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті, платником податку на особливих умовах. Очікується, що в липні – вересні 2024 року ТОВ не відповідатиме вимогам Дія. Сіті по середньообліковій кількості працівників та по розміру середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів. Але критерій ч. 4 ст. 5 Закону №1667 за 2024 рік дотримується. Коли ТОВ має перейти на загальну систему оподаткування?
    16.05.202415
  • Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента
    Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?
    15.05.202421
  • Фізособа - нерезидент продає квартиру: які податкові наслідки?
    Громадянин Данії має у власності квартиру в Україні, планує продати її юрособі – резиденту України. За останні три роки не було жодних операцій з нерухомістю. Фізособа має РНОКПП та відкритий поточний рахунок в Україні. Як оподатковується така операція?
    15.05.202423
  • КІК надає послуги резидентам України: нюанси оподаткування
    Компанія зареєстрована в США. Засновник – юрособа, резидент України. Чи можуть клієнти з України (ФОП, юрособа) сплачувати за користування crm-системою на закордонний рахунок компанії США? Які звіти має подавати юрособа-резидент щодо компанії нерезидента?
    14.05.202430
  • Оподаткування допомоги мобілізованому спеціалісту резидента Дія. Сіті
    Резидент Дія. Сіті вирішив за власний кошт нараховувати спеціалісту щомісячно допомогу у розмірі зарплати. При дотриманні критеріїв оподаткування проводилося ПДФО (5%), ВЗ (1,5 %) та ЄСВ з МЗП. Як оподатковуватиметься допомога мобілізованому – як дохід у вигляді додаткового блага?
    13.05.202415