• Посилання скопійовано

Роздача гуманітарних наборів фізособам релігійною організацією: ПДФО та ПДВ

Релігійна організація активно допомагає населенню, роздаючи продуктові та гігієнічні набори, що або придбані за власні кошти (за рахунок добровільних пожертв членів церкви), або отримані як гуманітарна допомога від партнерів. Через дану операцію постало питання:

Питання:

1) Чи вважається така роздача продуктових і гігієнічних наборів операцією з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, а отже вартість розданих наборів у гривнях враховується за останні 12 місяців для обов'язкової реєстрації платником ПДВ? 

2) Чи можна користуватися пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, якщо організація перебуває в області, яка є в переліку областей, де велись бойові дії? В наказі на роздачу продуктових чи інших наборів вказується, що проводиться масова роздача в певні дні і години для осіб, які постраждали від російської агресії (ВПО, пенсіонери, багатодітні, малозабезпечені тощо) і відповідно не нараховується і не сплачується ПДФО і ВЗ з вартості продуктових чи інших наборів (вартість менше 3760 грн)?

 

Відповідь: 

ПДФО

Цільова та нецільова допомога постраждалим фізособам не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку як благодійна, у тому числі гуманітарна допомога, яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним пп. 170.7 ПКУ.

Так, відповідно до пп. «в» пп. 170.7.2 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок збройної агресії Російської Федерації в період дії правового режиму воєнного стану.

У цій нормі не має обмежень щодо території мешкання людини. Проте міститься вимога, що благодійна допомога, яка надається на зазначені цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ. 

А релігійна організація і є такою, що внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ. 

Військового збору теж не буде.

Надання майнової допомоги (продукти харчування, товарів першої необхідності, тощо), то така благодійна допомога оподатковується ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта та ВЗ, окрім але не виключно, якщо застосовується податкова пільга (відсутність оподаткування) для осіб, які мешкають/мешкали на територіях, де велись чи ведуться бойові дії, та/або вимушено покинули ці місця, на підставі пп. 165.1.54 та пп. 170.7.8 ПКУ

Тож, надання релігійною організацією благодійної допомоги (продуктами та засобами особистої гігієни) фізособам, які проживають чи мешкали на територіях, де велись бойові дії не оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ незалежно від суми.

Відповідно роздача допомоги на територіях, де ведуться бойові дії, не потребує персоналізації та відображення в додатку 4ДФ єдиної звітності. Якщо роздача проходить на деокупованій території, то релігійна організація має виступити податковим агентом щодо осіб, яким видано благодійну допомогу, і відобразити її в Додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу «205», незважаючи на те, що вона неоподатковувана.

Під час розподілу та видачі допомоги релігійна організація самостійно визначає, які саме документи потрібні для обліку. Зокрема, це можуть бути і акт-приймання передачі, і наказ про роздачу допомоги за визначеним переліком осіб, документ про внутрішнє переміщення благодійної допомоги, акт про списання допомоги, звіт відповідальної особи тощо.

Отже, релігійна організація, яка проводить видачу допомоги вказаній катерогії фізосіб, на повному праві керується пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ та пп. 170.7.8 ПКУ, і це жодним чином не вплине на її діяльність, тим більше не призведе до втрати неприбуткового статусу.

 

ПДВ

Операції з надання благодійної (гуманітарної) допомоги звільняються від оподаткування ПДВ у разі дотримання вимог, передбачених Законом № 1192 та пп. 197.1.15 ПКУ.

Відповідно до пп. 69.12 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ операції, передбачені пп. 197.1.15 ПКУ, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні,  громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником податком на додану вартість відповідно до статті 181 ПКУ – див. тут.

Крім того, зазначимо, що відповідно до пп. 63 підрозділу 4 розділу XX ПКУ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог пп. 133.4 ПКУ передача майна, надання послуг неприбутковою організацією, використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, за умови роздачі його категорії фізосіб, які розглядаються. Тобто за таке порушення релігійна організація не стане платником податку на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»