Ситуація:
Фізична особа-резидент України (новий кредитор) придбала права вимоги за безвітсотковою позикою у кіпрської компанії-кредитора. Боржник - юрособа-резидент України. Права вимоги - тіло позики (1000 доларів) + нараховані, але несплачені відсотки (100 доларів). Новий кредитор сплатив за відступлення за номінальною вартістю (1000 + 100 доларів). Новий кредитор звертається із вимогою до Боржника. Боржник сплачує новому кредитору 1000 доларів + 100 доларів. ПДФО та ВЗ застосовувати до всієї суми вимоги (1100 доларів) чи тільки до відсотків (100 доларів)?
Відповідь:
За договором відступлення права вимоги відбувається заміна кредитора у зобов’язанні (ст. 512 ЦКУ). А згідно з ст. 514 ЦКУ до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто до нового кредитора (нерезидента) переходить право вимагати погашення позики після повернення тіла позики та нарахованих відсотків за користування такою позикою. А у боржника виникає заборгованість перед новим кредитором зі сплати коштів за позикою та нараховані відсотки.
Щодо ПДФО та ВЗ зазначимо таке:
В даній ситуації новим кредитором є фізособа-резидент.
Дохід з джерелом його походження з України є будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (пп. 14.1.54 ПКУ).
Відповідно до пп. 162.1.1 ПКУ платником ПДФО є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. А об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ).
Згідно з пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО за його рахунок за ставкою 18%.
Тож, оскільки боржник (юрособа-резидент України) сплачує новому кредитору (фізичній особі-резиденту України) тіло позики (1000 доларів) та нараховані відсотки (100 доларів) за договором про відступлення права вимоги, то юорособа є щодо фізособи податковим агентом, яка має всю суму (1100 доларів) оподаткувати ПДФО та ВЗ на загальних підставах.
Аналогічну думку з цього питання має ГУ ДПС у Чернівецькій області від 11 травня 2022 р. та ГУ ДПС в Одеській області.
На жаль, норми ПКУ не передбачають врахування витрат, понесених на придбання заборгованості, тому оподатковується вся сума коштів, яку отримує новий кредитор.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити