• Посилання скопійовано

Оподаткування франшизи за автоцівілкою, яку виплачено на рахунок фізособи

При ДТП страхова компанія виплатила постраждалому страхову суму за європротоколом, а суму франшизи має виплатити сторона винуватця (юрособа) на поточний рахунок постраждалої фізособи. Чи оподатковується ця сума ПДФО та ВЗ? Якщо так, то яка ознака доходу, і які проведення в обліку?

Франши́за — частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування (ст. 9 Закону про стахування).

Страхове відшкодування — страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.

Страховиком у випадку настання страхового випадку компенсується сума збитку у межах страхової суми, за мінусом франшизи. 

Відповідно до пп. 12.1 ст.12 Закону №1961, розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якої відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих. Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту.

Тобто франшиза в будь-якому вигляді є елементом договору страхування, який впливає на суму виплати страхового відшкодування в сторону її зменшення та її наявність у договорі обумовлена згодою сторін. Встановлюючи розмір франшизи, страхувальник фактично погоджується, що у разі настання страхового випадку визначена шкода не буде покриватися в розмірі франшизи.

Відповідно до пп. 36.6 ст. 36 Закону №1961, страхувальником або особою, відповідальною за завдані збитки, має бути компенсована сума франшизи, якщо вона була передбачена договором страхування.

Отже, винуватець має відшкодувати потерпілому вартість відновлювального ремонту, що перевищує ліміт відповідальності страховика, франшизу, якщо вона встановлена умовами договору, і втрату вартості автомобіля у разі її наявності.

З метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку-фізичної особи не включається сума страхового відшкодування, отриманого за договором страхування від страховика – резидента (або нерезидента), іншого ніж довгострокове страхування життя у разі, якщо під час страхування цивільної відповідальності сума страхового відшкодування не перевищує розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), яка визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати. Зазначена норма передбачена пп. «в» пп. 165.1.27 ПКУ.

У разі страхового випадку факт заподіяння шкоди застрахованій особі повинен бути належним чином підтверджений. В даному випадку, скоріш за все, страховик подав заяву на виплату страхового відшкодування з урахуванням франшизи.

Таким чином, підприємство, як сторона винуватця, що виплачує постраждалій стороні фізособі франшизу за європротоколом не є податковим агентом щодо такої особи і йому не потрібно утримувати та сплачувати до бюджету ПДФО та ВЗ з цієї суми, оскільки це відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням даного майна при ДТП і яка не покрита страховиком згідно договору.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Відображення винагороди ФО-ліквідатору в додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
  ТОВ має 3 філії, що є відокремленими балансовими підрозділами та здійснюють діяльність без статусу юрособи, 2 з яких вирішило ліквідувати. Як діяти?
  25.09.202312
 • Як оподаткувати винагороду за перемогу у дитячому конкурсі?
  Юрособа, платник ЄП 5%, організувала дитячий конкурс. За результатами конкурсу належить оплатити (10 тис. грн) навчання дітей-переможців у будь-якому вибраному ними гуртку. Кошти перераховуються безпосередньо на поточний рахунок закладу (гурток, спортивна школа тощо). Призначення платежу приблизно таке: за абонемент Сидоренка Івана. Чи виникає ПДФО та ВЗ з таких виплат (кошти перераховуються юрособі, але додаткове благо виникає у дитини)?
  22.09.202313
 • Допомога військовим (загиблим) та їх сім’ям від БФ: що з оподаткуванням?
  Благодійний фонд, цілями якого передбачено (зазначені в статуті) надання допомоги військовим формуванням, військовослужбовцям, сім'ям, родичам військовослужбовців, які загинули захищаючи Україну, військовослужбовцям, що отримали поранення захищаючи Україну, планує надавати ще деякі виплати. З чим виникли питання щодо оподаткування...
  19.09.2023223
 • Продаж успадкованої нерухомості: ПДФО та ВЗ
  Фізособа у 2023 р. успадкувала третину житлового будинку та землі під ним, а також третину двох інших об’єктів нерухомості. Укладено два договора міни з іншими спадкоємцями, за яким отримано у власність інші дві третини будинку і землі, взамін передано третина двох інших об’єктів нерухомості. Які особливості оподаткування, якщо успадковану третину продати в 2023 р., а дві інші частини, отримані за міною, - в 2024 р.?
  13.09.202347
 • Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів, якщо є відокремлений підрозділ в іншому районі?
  ТОВ зареєстроване в Подільському районі м. Києва та має невідокремлений структурний підрозділ в Оболонському районі, через який провадиться діяльність ТОВ та який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету. ТОВ є резидентом "Дія. Сіті" і уклало гіг-контракти з гіг-спеціалістами (послуги гіг-спеціалістом надаються віддалено або на території структурного підрозділу). Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів?
  05.09.202329