• Посилання скопійовано

Тлумачення пп. 165.1.42 ПКУ щодо проживання, харчування учасників заходу: що з ПДФО?

Чи означають зміни до пп. 165.1.42 ПКУ від 15.08.2022 р., що ГО при організації заходів може сплачувати послуги проживання, харчування та проїзду учасників – фізосіб у вказаних межах і ці витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу учасників. Якщо так, то як правильно оформити документи, щоб не було претензій з боку податкових органів?

Згідно з пп. 165.1.42 ПКУ, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми коштів, надані благодійними організаціями, громадськими об’єднаннями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, всеукраїнськими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю та їх спілками платникам податку - учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з’їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, які провадяться такими організаціями, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку.

Ці витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку в межах норм відшкодування витрат на відрядження, встановлених для державних службовців і працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів

Разом з тим, відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді:

  • суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розд. ІV ПКУ (пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ);
  • вартості харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств (абз. 1 пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ).

Додатково до винятків, передбачених пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ, не вважаються додатковим благом платника податку одержані кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для осіб з інвалідністю, у тому числі які призначені для участі осіб з інвалідністю в фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах, лікарських та медико-відновлюваних засобів та інших доходів, наданих (виплачених) платнику податку – учаснику спортивних (крім професійного спорту), фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізкультурно-оздоровчої діяльності та фізкультурно-спортивної реабілітації, що фінансуються з бюджету та/або бюджетними організаціями, іншими неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату надання таких коштів (абз. 2 пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ).

Також, не вважається додатковим благом учасників-фізосіб заходу сплачена ГО вартість проїзду, проживання, харчування, якщо це передбачено умовами договору.

Водночас, ця норма не містить посилань на те, що доходи, одержані учасником заходу у вигляді проживання, проїзду, харчування, не оподатковуються ПДФО. Зазначене лише вказує, що такі доходи не є додатковим благом. Звільнення деяких доходів від оподаткування передбачене іншою нормою, а саме пп. 165.1.42 ПКУ.

 

 Висновок

Враховуючи вищезазначене, підсумуємо, що не оподатковуються суми коштів, наданих фізособам — учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з'їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку, при одночасному виконанні наступних умов:

  • надавачами коштів має бути благодійні та громадські організації, включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, всеукраїнські громадські об'єднання осіб з інвалідністю та їх спілки, які проводять певний захід;
  • кошти на зазначені потреби надані в межах норм відшкодування витрат на відрядження (встановлених для державних службовців), тобто встановлених Постановою № 98 (пп. 165.1.42 ПКУ).

Тож, ГО, яка проводить певні заходи має право не утримувати ПДФО та ВЗ з суми проїзду, харчування та проживання учасників-ФО в межах суми добових на відрядження. У випадку перевищення цієї суми, потрібно утримати ПДФО та ВЗ без застосування натурального коефіцієнту, оскільки це не буде додатковим благом у розумінні пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ.

Щодо оформлення. Ці умови можна передбачити при укладенні договору, окрім того можна вказати у запрошенні для учасників, чи видати окремий наказ.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202421
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202423
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024135
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434