• Посилання скопійовано

Оподаткування юридичних послуг, які надані підприємству фізособою

Юрист надає підприємству (ТОВ) послуги за договором про надання послуг. Надання послуг оформлюється актом. Після підписання акту виплачується винагорода з утриманням податків – ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%). Чи потрібно нараховувати ЄСВ на суму винагороди?

Договір цивільно-правового характеру може укладатися між фізичною особою та підприємством чи підприємцем з приводу виконання певних робіт чи надання послуг. Такі відносини регулюються ГКУ, зокрема одним із видів договору ЦПХ є договір про надання послуг.

У разі укладення такого договору виконавець (фізособа – юрист) зобов’язується надати певну послугу, а замовник(ТОВ) — виплатити винагороду за надану послугу. Розмір винагороди визначається договором і не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Термін оплати зазначають у договорі. Винагорода виплачується після наданих послуг й оформляється актом.

Виплати за ЦПХ, в т.ч., і за договором надання послуг, оподатковуються аналогічно зарплаті, тобто: ЄСВ, ПДФО та ВЗ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками ЄВ є роботодавці (підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб, зокрема, за цивільно-правовими договорами. Слова «використовують працю» означають, що під дію цього плавила потрапляють лише ті договори ЦПХ, за якими фізособа-виконавець працює на користь замовника, тобто договори на виконання робіт та на надання послуг.

ЄСВ на виплати фізособам-виконавцям за договорами ЦПХ про виконання робіт або надання послуг не нараховується лише тоді, коли такий договір укладається з ФОПом і предмет договору відповідає КВЕДам цього ФОПа. Тож якщо юрист надавав послуги як фізична особа, а не ФОП з відповідними КВЕДами, то на винагороду такого юриста нараховується ЄСВ. 

ЄСВ сплачується одночасно з виплатою винагороди. Якщо акт наданих послуг підписали, але не оплатили, то щомісяця не пізніше 20-го числа місяця, що йде за місяцем його нарахування.

ПДФО утримується одночасно з виплатою винагороди (пп. 168.1.1 ПКУ). Якщо акт підписали, але не оплатили, ПДФОсплачується протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (пп. 49.18.1, пп. 57.1, пп. 168.1.5 ПКУ).

Військовий збір від суми винагороди сплачується в ті ж строки, що і для виплати ПДФО.

Винагороду за надані юридичні послуги виплачену фізособі підприємство, як податковий агент, має відобразити в Додатках 1 (з зазначенням в графі 8 - КЗО "26"), 4ДФ (за ознакою доходу "102" ) та 5 (зазначенням в графі 8 - категорії особи "3") Об'єднаної звітності.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»