Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Облігації внутрішньої держпозики: що з витратами та доходами?

Фізособа придбала облігації внутрішньої державної позики. Потім отримала проценти (купонний дохід) на ці ОВДП. В кінці звітного року облігації погашені. Як визначати витрати, доходи та прибуток? При цьому військовий збір з цієї операції утримав банк. Як це зазначити у декларації?

ПДФО

Згідно з пп. 165.1.52 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України та з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, з урахуванням курсових різниць.

Згідно з пп. 165.1.2 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, та на боргові зобов’язання Національного банку України тощо.

Відповідно до п. 3 ст. 16 Закону №3480, облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП) – це цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Постановою КМУ №80 встановлено, що Мінфін виступає емітентом державних облігацій.

Таким чином, ані відсотки, ані дохід від погашення ОВДП не включається до оподатковуваного доходу фізособи. А тому не оподатковується ПДФО та військовим збором.

Аналогычно консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 103.04 і 103.10, ЗІР:

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО дохід у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери (облігації), емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику?

Яким чином оподатковується ПДФО дохід у вигляді інвестиційного прибутку, отриманого ФО – резидентом від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик?

Причому згідно з пп. «б» пп. 170.2.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу дохід, отриманий платником податку від продажу інвестиційних активів у випадку, визначеному пп. 165.1.52 ПКУ. У цьому випадку платник податку не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.

 

Військовий збір

Об’єктом оподаткування ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Тобто, ті самі доходи, які оподатковуються ПДФО. 

Причому відповідно до п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування ВЗ доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 пп. 170.13-1 ПКУ.

Оскільки розглядувані нами доходи не оподатковуються ПДФО, вони звільнені від оподаткування ПДФО, то вони не оподатковуються і ВЗ.

Але варто сказати, що до 23.05.2020 р. п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ діяв в іншій редакції, згідно якої звільнення від оподаткування ВЗ не поширювалося на доходи, наведені в пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ. Тобто, розглядувані нами доходи не оподатковувалися ПДФО, але вони оподатковувалися ВЗ. 

Проте починаючи з 23.05.2020 р. з цієї норми виключено посилання на пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ, згідно з Законом №466-IX. Це означає, що починаючи з 23.05.2020 р. ВЗ з розглядуваних доходів більше не утримується.

Можливо, банк не врахував цих змін і утримав ВЗ, або він міг нарахувати цей дохід до 23.05.2020 р. Тому рекомендуємо звернутися до банку для з’ясування цього питання, і можливо, для повернення зайво утриманого ВЗ, якщо він був утриманий безпідставно.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Витрати , Доходи , ПДФО , Податок на прибуток , Позика , Банки , Декларація , Військовий збір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі