• Посилання скопійовано

Придбання товару у фізособи: ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Чи може фізособа - не підприємець продати товар юрособі? Відповідно юрособа, як податковий агент, сплатить ПДФО та ВЗ, та виплатить винагороду фізособі

Відповідно до пп. 173.3 ПКУ у разі, якщо стороною договору купівлі-продажу рухомого майна є юридична особа, вона вважається податковим агентом платника податку і зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

Щодо ПДФО, зазначимо, що дохід від продажу фізособою рухомого майна оподатковується за ставкою, визначеною у пп. 167.2 ПКУ, тобто 5%, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижчої від оціночної вартості такого об'єкта (абз. 2 пп. 173.1 ПКУ). Також такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%. 

Під час виплати або до неї юрособа повинна утримати ПДФО та ВЗ і перерахувати його до бюджету, тобто виконати покладені на нього функції податкового агента. Виплату та оподаткування такого доходу відображають у формі №1ДФ за ознакою доходу «105». 

І все би ніби добре, але податківці уточнюють правила застосування наведених вище норм. Так, ДПС у листі від 01.06.2017 р. №441/6/99-99-13-02-03-15/ІПК щодо цього питання зазначила, що ставка ПДФО в цьому випадку може бути і 18%. 

Чому? Тому що згідно з пп. 173.4 ПКУ під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна нотаріус посвідчує договір купівлі-продажу. Нотаріальне посвідчення договорів про відчуження майна здійснюється відповідно до ст. 55 Закону №3425.

Таким чином, положення ст. 173 ПКУ передбачають наявність оцінки майна, яка проведена відповідно до Закону №2658, документа про сплату до бюджету податку та договору купівлі-продажу з його нотаріальним посвідченням.

Із вищезазначеного виходить, що є два варіанти оподаткування такої операції: 

1) за умови проведеної оцінки майна та нотаріально посвідченого договору куплі-продажу юридична особа може провести оподаткування ПДФО доходу фізичної особи-продавця за ставкою 5%;

2) якщо оцінку майна не проведено, а договір не посвідчено нотаріусом, тоді слід застосовувати ставку ПДФО 18%. У такому разі доходи фізичної особи — продавця розглядають не як дохід від продажу рухомого майна, а як інші доходи (пп. 164.2.20 ПКУ), які, на їх думку, потрібно відображати у формі №1ДФ за ознакою доходу «127».

Подається  форма №1ДФ протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. А ось перераховується до бюджету ПДФО і ВЗ під час виплати доходу фізичній особі єдиним платіжним документом згідно з пп. 168.1.2 ПКУ.

Щодо оподаткування такого доходу ЄСВ слід врахувати таке: відповідно до п. 1 ст. 7 Закону №2464 ЄСВ нараховується, зокрема, на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Тобто, виплати за іншими договорами цивільно-правового характеру (наприклад, за договором купівлі-продажу, найму тощо) не оподатковуються ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436