• Посилання скопійовано

Підприємець отримує лікарняні: що з оподаткуванням?

Які податки потрібно нараховувати та сплачувати з лікарняних, отриманих ФОПом? Яка подається звітність?

Для початку визначимося, чи потрібно оподатковувати суму отриманих лікарняних єдиним податком. Відповідно до пп. 292.11.4 ПКУ, до доходу підприємця - платника єдиного податку не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, лікарняні, отримані платником ЄП від ФСС, не включаються до оподатковуваного єдиним податком доходу.

Але це не означає, що з цього доходу взагалі не будуть сплачуватися податки.  І ось далі починається найважливіше, що буде цікаво для усіх підприємців, незалежно від того, на якій системі оподаткування вони перебувають.

Як зазначено у пп. 163.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДФО фізособи є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. До такого доходу, відповідно до пп. 164.2.20 ПКУ, включаються й інші доходи, крім тих, що зазначені у ст. 165 ПКУ.

При цьому пп. 165.1.1 ПКУ містить винятки, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Проте винятки, що передбачені цим підпунктом, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.

Тобто для лікарняних, навіть отриманих від ФСС, виключень не встановлено, вони оподатковуються ПДФО. А якщо так, то такі лікарняні є й об'єктом оподаткування військовим збором.

Таким чином, сума отриманої підприємцем допомоги від ФСС оподатковується ПДФО (за ставкою 18%) та військовим збором (за ставкою 1,5%).

У листі ДПС від 29.12.2017 р. №17616/М/99-99-13-01-02-14 та ІПК ДПС від 19.12.2017 р. №3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК податківці наголосили: Фонд, який виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності, повинен виконати функції податкового агента у частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету за рахунок таких осіб ПДФО і військового збору та відобразити зазначену допомогу у формі №1ДФ.

Однак, Фонд дотримується дещо іншої позиції.  Зокрема, в листі від 08.12.2016 р. №3.2-29-2184 ФСС з ТВП також указано: після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника останній повинен перерахувати ПДФО, військовий збір, за утримання яких несе відповідальність.Тож, бажано отримати індивідуальну податкову консультацію. Або ж діяти за ситуацією. Якщо кошти від ФСС надійшли  без утримання ПДФО та ВЗ, сума лікарняних  має бути відображена ФОПом у складі загального річного оподатковуваного доходу в річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Така декларація подається у строк до 1 травня року, що настає за звітним. Сплатити ж суму податків необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним (пп. 179.7 ПКУ). Якщо ФСС утримав податки, Фонд відображає суми в формі №1ДФ і декларацію про доходи ФОП може не подавати.

 

ЄСВ

ЄСВ з лікарняних, отриманих ФОПом, сплачувати не потрібно. Адже чинним законодавством обов'язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з суми лікарняних та декретних встановлений для роботодавців, але не для осіб, які отримують суми таких виплат безпосередньо від ФСС.  Не встановлено такого обов’язку і для самого Фонду.

Тому на суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від ФСС, єдиний соціальний внесок не нараховується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436