Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Матеріальна допомога на поховання родича працівника: що з оподаткуванням?

Працівникові підприємства видається грошова матеріальна допомога за рахунок підприємства на поховання родича в сумі 5 тис. грн. Як оформити таку виплату? Чи потрібно оподатковувати суму матеріальної допомоги ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Згідно з пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ не включаються до оподатковуваного доходу фізособи кошти або вартість майна (послуг), які надаються як допомога на поховання платника податків роботодавцем такого померлого платника податків за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) в розмірі, що не перевищує подвійного розміру доходу, який надає право на податкову соціальну пільгу (у 2019 році - 5380 грн). Сума перевищення за її наявності остаточно обкладається під час її нарахування (виплати, надання).

Отже, коли підприємство виплачує за свій кошт матеріальну допомогу на поховання не працівника підприємства, а його родича, така виплата не підпадає під дію пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ.

Відповідно, вся сума виплаченої допомоги перетвориться для одержувача в додаткове благо. Отже, з неї потрібно буде утримати ПДФО та ВЗ. А ось ЄСВ не буде (див. п. 14  Розділу І Постанови №1170).

Як бути в такій ситуації? Тут на допомогу може прийти пп. 170.7.3 ПКУ. Відповідно до цього підпункту не включається до оподатковуваного доходу фізособи сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яка надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно в розмірі, що не перевищує величину, обчислену згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (одинарний розміру доходу, який надає право на податкову соціальну пільгу). У 2019 році — 2690 грн. Усе, що вище за цю суму, — це оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага.

Зверніть увагу, що  при отриманні нецільової благодійної допомоги в розмірі, що перевищує неоподатковувану межу (у 2019 році — 2690 грн), фізособа-одержувач зобов’язана подати річну декларацію про доходи із зазначенням суми такої допомоги (останній абзац пп. 170.7.3 ПКУ).

Нецільова благодійна допомога, не оподатковувана ПДФО, військовим збором теж не оподатковується (пп. 1.2 п. 16 -1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Якщо сума допомоги перевищує у 2019 році 2690 грн, то сума перевищення оподатковується і ПДФО, і ВЗ.

А ось ЄСВ на нецільову благодійну допомогу не нараховують незалежно від суми такої допомоги, оскільки ця виплата не входить до фонду оплати праці, та, як було зазначено вище, вона включена до Переліку №1170.

Що стосується документального оформлення, то від працівника — одержувача допомоги потрібна заява з проханням надати нецільову благодійну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. На підставі заяви керівник підприємства видає відповідний наказ (розпорядження). Копію свідоцтва про смерть родича працівника можна не додавати, оскільки допомога нецільова.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Єдиний соціальний внесок , ПДФО , Матеріальна допомога , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі