• Посилання скопійовано

Неприбуткова організація надала в безкоштовну оренду авто разом з бензином: які наслідки?

Неприбуткова організація за договором позички (безкоштовної оренди) на срок 10 днів з заправкою за власні кошти передала авто для проведення заходу. Які виникають податкові наслідки щодо цієї операції?

Юридичний аспект

Як зазначено в ч. 2 ст. 801 ЦКУ, витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, несе наймач. Це загальне правило. Втім, згідно з ч. 3 ст. 6 ЦКУ сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Тоді як у ситуації із витратами орендаря на здане в оренду авто немає ні прямої законодавчої заборони, ні заборони, що випливає зі змісту законодавства або з суті відносин між сторонами.

Крім цього, цілком буде у нагоді й ч. 3 ст. 798 ЦКУ, згідно з якою сторони мають право домовитися про надання орендодавцем орендарю комплексу послуг для забезпечення нормального використання транспортного засобу. Оскільки законодавець не конкретизує, що слід розуміти під «послугами для забезпечення нормального використання транспортного засобу», то вважаємо, що сторони можуть зробити це самостійно, визначивши їх перелік в тексті договору.

 

Оподаткування

ПДФО та ВЗ

Якщо орендарем авто є фізособа, то зазначимо наступне:

Згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ додатковим благом платника податку вважається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначена за правилами звичайної ціни.

Оскільки для цілей ПКУ оренда – є послугою, то відповідно у фізособи, яка отримала послугу із безоплатного користування авто, тобто безоплатна оренда, виникає оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага.

Крім цього, відповідно до умов питання, неприбуткова організація безкоштовно передала ще й бензин, а тому й в цій частині також виникає додаткове благо у вигляді безоплатно отриманого товару – бензину.

Що стосується визначення суми доходу для оподаткування ПДФО, то слід взяти звичайну ціну послуг із оренди строком на 10 днів та звичайну ціну бензину в залежності від кількості переданого бензину та помножити на натуркоефіцієнт. Адже такі доходи надаються у не грошовій формі, а абз. 2 пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ вимагає застосування натурального коефіцієнта.

При цьому, при визначені ВЗ коефіцієнт не застосовується (підкатегорія 132.05, «ЗІР»).

У формі №1ДФ такі доходи відображаються під ознакою «126».

Радимо показати такі доходи у формі №1ДФ та відповідно утримати й сплатити податки, адже ризик того, що податківці при перевірці також забажають побачити такі доходи доволі великий. Більше того, дані фізособи, якій надається авто, мають бути відомі, адже укладається письмовий договір позички.

 

Податок на прибуток

Аби неприбуткова установа не втратила статут неприбутковості та не була платником податку на прибуток, вона повинна використовувати власні доходи (прибутки) виключно для фінансування видатків на своє утримання, а також для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Це передбачено пп. 133.4.2 ПКУ.

У роз’яснені «ЗІР», про який ми зазначали тут, податківці роз’яснюють, що на підставі вищевказаної норми виходить, що придбані неприбутківцями ТМЦ або основні засоби мають використовуватися за цільовим призначенням. А ось у разі нецільового використання активів така неприбуткова організація повинна розрахувати податкове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 18%, виходячи із балансової вартості використаних за нецільовим призначенням активів.

Зауважимо, що у пп. 133.4.3 ПКУ сказано, що податкове зобов’язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Тобто вважаємо, що оподатковуватися податком на прибуток має саме звичайна ціна орендної плати за 10 днів, а не балансова вартість авто, та вартість переданого бензину.

Можна говорити про цільове використання, якщо авто видається непрацівнику організації, аби той здійснив організацію та проведення заходу безпосередньо від імені неприбуткової організації або для неї.

 

ПДВ

Якщо неприбуткова організація є платником ПДВ, то при безоплатній передачі бензину слід нарахувати ПЗ з ПДВ у зв’язку із негосподарським використанням бензину (пп. «г» пп. 198.5 ПКУ).

Якщо ж даний захід організовує фізособа від імені неприбуткової організації або для неї, то слід документально підтвердити (накази про організацію заходу, кошториси, звіти відповідальної особи), що такий захід пов'язаний із неприбутковою організацію для здійснення  її певних цілей. Вважаємо, що у такому разі право на ПК не слід коригувати нарахуванням ПЗ з ПДВ.

 

Акциз

Передача пального є реалізацією пального (пп. 14.1.212 ПКУ). А тому СГ, зареєстрований як платник акцизного податку з реалізації пального, має скласти акцизні накладні на всі операції з реалізації пального, які він здійснює, та на обсяги пального, використаного для власних потреб, реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, установлених ст. 229 ПКУ; втраченого, зіпсованого, знищеного пального. Про це ми зазначали тут>>

 

Зауважимо!

Відповідно до пп. 117.3 ПКУ здійснення СГ операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому ПКУ, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100% вартості реалізованого пального або спирту етилового. Про це податківці нагадувати тут>>

 

Тож, якщо неприбуткова організація не зареєстрована як платник акцизного податку, то, вважаємо, що податківці можуть застосувати вищевказаний штраф, якщо операцію з передання пального таки буде проведено.

 

Уникнення негативних податкових наслідків

Зазначимо, що неприбуткова організація може надавати в платну оренду майно. Головне, аби отримані кошти за оренду потім використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, а також для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності організації (див. лист ДФС від 18.10.2016 р. №22489/6/99-99-15-02-02-15, ІПК від 19.10.2018 р. №4493/П/99-99-15-02-02-14/ІПК).

Тому, якщо б неприбуткова організація уклала договір платної оренди, то відповідно не виникало б додаткового блага у фізособи. Немає ризиків із втратою статусу неприбутковості, та нарахуванням технічних ПЗ з ПДВ, якщо така організація є платником ПДВ.

Крім цього, радимо, аби в договірних відносинах було передбачено, що отримане в оренду авто заправляв саме орендар задля уникнення штрафу за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку, а передання авто відбувалося без передання залишку пального.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436