• Посилання скопійовано

Як відносяться до складу витрат підприємця суми ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування віднести до складу витрат суми ПДФО та військового збору? Як враховуються витрати підприємця на сплату ЄСВ?

Згідно з пп. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з госпдіяльністю такої фізособи - підприємця.

Своєю чергою, у пп. 177.4 ПКУ встановлено виключний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів. Зокрема, у пп. 177.4.3 ПКУ зазначено, що до таких витрат належать суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням госпдіяльності такої фізособи - підприємця (крім ПДВ для фізособи - підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО з доходу від госпдіяльності, податку на майно); суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом.

Таким чином, суми сплаченого ПДФО з підприємницьких доходів не включається до складу витрат підприємця.

Щодо військового збору, то прямої заборони в ПКУ не встановлено, але й дозволу на включення суми військового збору до витрат підприємця також немає. Проте у інформаційно-довідковому ресурсі податківців «ЗІР» (підкатегорія 104.05) на це питання зазначено таке:

«Фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування не має право включити до складу своїх витрат суму сплаченого військового збору в розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу».

Як аргумент податківці зазначають на спільний об’єкт оподаткування ПДФО та військового збору і, відповідно, з цього виходять, що військовий збір (як і ПДФО) не включається до витрат підприємця.

Як було зазначено вище (пп. 177.4 ПКУ), фізособи – підприємці на загальній системі оподаткування мають право включити до складу витрат суму сплаченого ЄСВ.

Платники ЄСВ, зазначені, зокрема, у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ (фізособи - підприємці), зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

При цьому, податківці роз’яснюють («ЗІР», підкатегорія 104.05), що ФОП на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат суму сплаченого за квартал ЄСВ за фактом сплати, за умови її документального підтвердження, оскільки зобов’язаний сплачувати ЄСВ за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який він сплачується.

Отже, якщо сплата ЄСВ здійснювалася авансом, то віднести до складу витрат сплачену суму такий підприємець має право у періоді, за який ЄСВ було нараховано. Якщо підприємець сплачує ЄСВ в наступному кварталі за попередній, то сплачена сума включається до витрат періоду, в якому вона фактично була сплачена.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436