• Посилання скопійовано

Як відносяться до складу витрат підприємця суми ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування віднести до складу витрат суми ПДФО та військового збору? Як враховуються витрати підприємця на сплату ЄСВ?

Згідно з пп. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з госпдіяльністю такої фізособи - підприємця.

Своєю чергою, у пп. 177.4 ПКУ встановлено виключний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів. Зокрема, у пп. 177.4.3 ПКУ зазначено, що до таких витрат належать суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням госпдіяльності такої фізособи - підприємця (крім ПДВ для фізособи - підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО з доходу від госпдіяльності, податку на майно); суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом.

Таким чином, суми сплаченого ПДФО з підприємницьких доходів не включається до складу витрат підприємця.

Щодо військового збору, то прямої заборони в ПКУ не встановлено, але й дозволу на включення суми військового збору до витрат підприємця також немає. Проте у інформаційно-довідковому ресурсі податківців «ЗІР» (підкатегорія 104.05) на це питання зазначено таке:

«Фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування не має право включити до складу своїх витрат суму сплаченого військового збору в розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу».

Як аргумент податківці зазначають на спільний об’єкт оподаткування ПДФО та військового збору і, відповідно, з цього виходять, що військовий збір (як і ПДФО) не включається до витрат підприємця.

Як було зазначено вище (пп. 177.4 ПКУ), фізособи – підприємці на загальній системі оподаткування мають право включити до складу витрат суму сплаченого ЄСВ.

Платники ЄСВ, зазначені, зокрема, у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ (фізособи - підприємці), зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

При цьому, податківці роз’яснюють («ЗІР», підкатегорія 104.05), що ФОП на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат суму сплаченого за квартал ЄСВ за фактом сплати, за умови її документального підтвердження, оскільки зобов’язаний сплачувати ЄСВ за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який він сплачується.

Отже, якщо сплата ЄСВ здійснювалася авансом, то віднести до складу витрат сплачену суму такий підприємець має право у періоді, за який ЄСВ було нараховано. Якщо підприємець сплачує ЄСВ в наступному кварталі за попередній, то сплачена сума включається до витрат періоду, в якому вона фактично була сплачена.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202426
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202424
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024145
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434