Відповідно до ст. 54 Закону від 19.09.1991 р. №1576-XII «Про господарські товариства» при виході учасника з ТОВ йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Тобто, засновнику майно повертається не на суму коштів, внесених ним до статутного капіталу. Йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Якщо статутний капітал становить 100%, то частка засновника складає певний відсоток, визначений у статутних документах. З урахуванням розміру таких відсотків розподіляється вартість майна між усіма засновниками.
Про особливості повернення інвестицій читайте тут>>
А особливості оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ПКУ. Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).
До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу, у разі його виходу з числа засновників (учасників) підприємства.
Відповідно до пп. 170.2.1 ПКУ облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію, у якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року (п. 170.2.6 ПКУ).
ТОВ, яке повертає засновнику його частку у статутному капіталі, повинно відобразити суму повернення в податковому розрахунку №1ДФ з ознакою доходу "112".
У ситуації, що розглядається, також необхідно врахувати положення п. 103.1 ПКУ. В цьому пункті зазначено, що застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Детальніше про оподаткування повернення частки статутного капіталу читайте тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити