Насамперед з’ясуємо, чи справді на ОСББ, створене власниками квартир, оформлене право користування прибудинковою територією або право власності на землю під будинком.
Річ у тім, що відповідно до частин 1 та 2 статті 42 ЗКУ земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
У разі приватизації громадянами багатоквартирного житлового будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об’єднанню власників.
Тобто чинним законодавством передбачено можливість передачі у власність чи надання у користування земельних ділянок під багатоквартирними житловими будинками об’єднанню власників будинку або підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Згідно з п. 286.6 ПКУ, за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно до тієї частини площі будівлі, що перебуває в їхньому користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Відповідно до п. 287.8 ПКУ, власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі всіх квартир і нежитлових будівель у будинку.
Таким чином, на земельну ділянку можна укласти договір оренди землі, у якому зазначити всі частки, що належать до неї, та відповідно всіх орендарів.
Зважаючи на це, зацікавлена фізична особа — підприємець, яка вирішила взяти в оренду частину нежитлового (чи житлового) приміщення у багатоквартирному житловому будинку, може укласти на земельну ділянку договір оренди землі, в якому сторонами (орендарями) виступатимуть голова правління ОСББ та такий підприємець. Орендна плата у цьому випадку нараховуватиметься пропорційно до тієї частини площі будівлі, що передається в оренду. Зазначений договір оренди землі повинен містити невід’ємні частини, визначені статтею 15 Закону України «Про оренду землі».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити