• Посилання скопійовано

Чи треба сплачувати земподаток релігійній організації, якщо отримані землі здаються в оренду

Релігійній організації надано у постійне користування ділянку, яка є комунальною власністю. Якщо організація буде здавати в оренду приміщення, розташовані на цій ділянці, для утримування релігійної організації, то чи не призведе це до повернення до оподаткування земельним податком?

ЗапитанняРелігійній організації (неприбуткова організація, не є платником податку на прибуток) надано у постійне користування ділянку, яка є комунальною власністю. Згідно з ст. 283.1.8 ПКУ ця ділянка не підлягає оподаткуванню земельним податком. Якщо ця релігійна організація буде здавати в оренду приміщення, розташовані на цій ділянці, і витрачати отримані від оренди кошти на утримування цієї релігійної (неприбуткової) організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, то чи не призведуть такі дії до повернення до оподаткування земельним податком?

Відповідь:

Відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ, не сплачується земельний податок за земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку. 

Проте, відповідно до п. 287.7 ПКУ, у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

Про це говорять податківці м. Києва у своїх листах від 27.05.2016 р. №11840/10/26-15-12-04-18, від 28.07.2016 р. №17039/10/26-15-12-04-18.

Отже, податківці вважають, що пільга перестає діяти в разі, якщо релігійна організація передає земельну ділянку в оренду, або передає в оренду будівлю, яка розташована на такій земельній ділянці. І це підтверджують норми п. 284.3 ПКУ, який говорить: якщо платники земельного податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

При цьому слід зважати на те, що згідно із Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. №5-рп/2005, яке розтлумачує сутність постійного землекористування, постійні землекористувачі, як і землевласники, сплачують земельний податок, розмір якого визначається відповідно до чинного законодавства (зокрема, за пп. 269.1.2 ПКУ, землекористувачі зазначені як платники земельного податку). Тому, як роз’яснюють податківці, з дати укладання договору оренди будівлі (незважаючи на напрямок використання отриманої орендної плати) у релігійної організації виникає об’єкт оподаткування земельним податком  (площа земельної ділянки, якою користується орендар, із урахуванням прибудинкової території).   

Якщо такий об’єкт оподаткування виникає посеред року, платнику земельного податку слід діяти за п. 286.4 ПКУ, який вимагає подання податкової декларації (нової звітної форми) протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202416
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202450
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202424
  • Чи повинні релігійні організації подавати декларацію з плати за землю за 2024 рік?
    Релігійна організація має пільгу з податку на землю згідно з пп. 283.1.7 ПКУ. В минулому році декларацію подавали, хоча податок не сплачували, в довіднику пільг був відповідний код – 18010505. Але в останньому довіднику пільг такого коду вже немає. Як складати декларацію у 2024 році?
    07.03.202459
  • Чи сплачувати податок з доходів нерезидентів з вартості послуг зберігання інформації?
    ТОВ сплачує за послуги зберігання інформації нерезиденту, юрособі з Німеччини. Чи потрібно заповнювати додаток ПН? Якщо, так, чи правильно сплачену суму за послуги показати в рядку 17 "Інші доходи"? Чи потрібно отримати якісь документи від постачальника-нерезидента, що підтверджують його податковий статус, якщо з Німеччиною є Конвенція для запобігання подвійного оподаткування?
    07.03.2024189