• Посилання скопійовано

Вплив зміни основного виду діяльності на сплату податку на землю

Підприємство – власник виробничої споруди, але права власності на землю під нею немає. Підприємство самостійно розраховує нормативну вартість ділянки і сплачує податок. Що буде, якщо основний код КВЕД змінити? Чи існує механізм перевірки ДФС діяльності за основним видом діяльності?

ЗапитанняПідприємство – власник виробничої споруди, але права власності на землю під нею немає. За роз'ясненням ДФС підприємство самостійно розраховує нормативну вартість такої ділянки і сплачує податок.  Як відреагує ДФСУ, якщо основний код КВЕД змінити? Чим регламентується використання певного коду КВЕД підприємствами? Чи існує механізм перевірки ДФС діяльності за основним видом діяльності?

Відповідь

Розглянемо це на прикладі. Скажімо, довідка про розмір нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки, що розраховується у відповідності до рішення органу(ів) міської ради та видається відповідним органом (департаментом) земельних ресурсів виконавчого органу такої міської ради, має наступний вигляд (подаємо з приблизними значеннями (умовні цифри), виключно в цілях визначення формули та порівняння значень розміру оцінки землі)

Показники

Підстава

Значення (умовні цифри)

Площа частини земельної ділянки

Технічний звіт встановлення її меж

 300 кв. м

Економіко-планувальна зона

Рішення відповідної міської ради (за умовами нашого прикладу)

Зона № 36

Базова вартість 1 кв. м землі

Рішення відповідної міської ради (за умовами нашого прикладу)

 2000 грн/кв.м.

Коефіцієнт на функціональне використання землі

Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів

2.50

Локальні коефіцієнти на місцезнаходження землі в межах економіко-планувальна зони

Рішення відповідної міської ради (за умовами нашого прикладу)

- в зоні пішоходної доступності громадських центрів

- в зоні магістралей

- в зоні пішоходної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспортування

- в зоні регулювання забудови

 

 

1.11 2660370

1.11

1.09

  

1.06

Узагальнюючий локальний коефіцієнт

1.11х1.11х1.09х1.06

1.42

Коефіцієнт індексації грошової оцінки

ст. 289 Податкового кодексу України

1.249 (для 2015 року)

Нормативна грошова оцінка частини земельної ділянки

300х2000х2.50х1.42х1.249

2 660 370 грн

Справа в тому, що коефіцієнт на функціональне використання землі, яка за нашим прикладом складає 2.50, береться за основним видом діяльності, йдеться про код КВЕД 68.20 “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Якщо змінити основний КВЕД (подати державному реєстратору заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР*) та змінити основний КВЕД, то слід враховувати, що:

1. дійсно, сума грошової оцінки землі, що є базою оподаткування земельним податком (п. 271.1 ПКУ), зменшиться, відповідно й зменшиться сума земельного податку;

2. зміна основного коду КВЕД попадає до ПЗ щодо подання податкової звітності, балансу, статистики;

3. вважатиметься, що підприємство має основний дохід (основу суму грошових коштів) саме з основного зміненого виду діяльності.

Але відслідковувати, чому саме підприємство обрало такий код КВЕД та чи відповідає цей код (вид діяльності) основному доходу, ні фіскальні органи, ні будь-які інші державні органи не вправі. Обирати основний та інші види діяльності (коди КВЕД) — це прерогатива виключно самого cуб’єкта господарювання.

Проте, слід розуміти, що у разі встановлення під час планової перевірки щодо земельного податку недоплату суми податку до бюджету, інформацію щодо такої недоплати буде включено до Акту перевірки. Тоді підприємству доведеться звертатись до адміністративного суду, а доказувати правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення покладається на фіскальні органи (ч. 2 ст. 71 КАСУ). Але залишається питання щодо можливості підприємства заперечити офіційні дані щодо отримання основного доходу протягом певного податкового періоду. 

Все буде залежити від наслідків зміни основного виду діяльності. Якщо підприємство отримує, наприклад, від загальної суми доходу 30% - від оренди, 30% - від оптової торгівлі товарами, 30% - від надання послуг, 10% - від інших видів діяльності, то підприємство може стверджувати, що основним видом діяльності є не оренда, а, наприклад, надання послуг чи оптова торгівля.

Втім, якщо підприємство не здійснює інших видів діяльності, крім оренди власного нерухомого майна (код КВЕД 68.20), то така маніпуляція з кодами КВЕД вряд чи буде на руку самому підприємству.

_________________

*  Форми заяв затверджені Наказом Мінюсту від 06.01.2016 р. №15/5.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.20249
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202425
  • Продаємо ТЗ спеціалізованого призначення: коли визнаємо дохід та як оподатковуємо?
    Фізособа уклала з юрособою простий письмовий договір купівлі-продажу ТЗ – спеціалізованого напівпричепу у грудні 2021 р. Оплату отримано у грудні 2021 р. Переоформлення ТЗ – у серпні 2022 р. Податковим агентом є юрособа. Податки утримано та сплачено в меншому обсязі, ніж було потрібно. Доходом якого року є отримані кошти за напівпричеп? Чи потрібно фізособі доплачувати податки самостійно чи повернути кошти? Якщо фізособа планує продати протягом року декілька вантажних автомобілів та напівпричепів, як оподатковувати такий продаж?
    30.04.202417
  • Оподаткування доходу фізособи, яка змінила податкове резидентство
    Фізособа - громадянин України є власником корпоративного інвестиційного фонду. Як зміниться оподаткування доходів цієї фізособи при зміні податкового резидентства (громадянство України зберігається)?
    26.04.202424
  • Безвідсоткова поворотна фінансова допомога: оподаткування при її поверненні фізособі
    Працівник підприємства надає безвідсоткову поворотну фінансову допомогу приватному підприємству. Кошти зараховано 10.04.2024 р. Договір діє до 10.05.2025 р. Повернення може бути достроковим. Підприємство-отримувач є платником податку на прибуток. Які нюанси оподаткування?
    24.04.20241 962