• Посилання скопійовано

Спрощенець 4 групи, який передає земельну ділянку в оренду, не сплачує земельний податок

Фермерське господарство - платник єдиного податку 4 групи стало власником земельних ділянок, які орендує інше господарство, яке нарахувало і виплатило орендну плату попередньому власнику. Чи потрібно Фермерському господарству платити земельний податок за такі ділянки?

Запитання: Фермерське господарство - платник єдиного податку 4 групи у 2014-2015 р. отримало до статутного фонду земельні ділянки і стало їх власником. Ці земельні ділянки знаходяться в оренді в іншому с/г господарстві (платник ЄП на 4 групі) і використовуються в сільгоспдіяльності, яке нарахувало і виплатило орендну плату за 2014-2015 роки попередньому власнику земельної ділянки. Чи потрібно Фермерському господарству платити податок на майно в частині земельного податку за вищевказані земельні ділянки? Якщо так, то за якими ставками? 

Уточнені моменти:

1. Земельні ділянки внеслися в статутний фонд у 2014 році в грудні, і в лютому, червні 2015 році.

2. Договір оренди із попереднім власником, договори оренди дійсні до 2020 року і не розривалися, орендна плата нарахувалася попередньому власнику.

3. Орендна плата виплатилася раніше на 2014-2015 роки, до внесення до статутного фонду.

Відповідь: 287.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. 

Відповідно до п. 281.3 ст. 281 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), від сплати земельного податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.


Водночас п. 292-1.1 ст. 292-1 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.

Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ).

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. 

До земель сільськогосподарського призначення належать: 

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). 

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Таким чином, має бути виконано наступні умови:

1. Йдеться про землі сільськогоподарського призначення та які використовуються за призначенням;

2. Власники та орендарі — є платниками єдиного податку  четвертої групи;

3. Одним з видів (або єдиним видом) госпдіяльності фермерських господарських господарств (власники  та орендарі земельних сільгоспугідь) є  ведення сільськогосподарського товаровиробництва (за КВЕД:2010 — 01. Сільське господарство).

Якщо всі вищенаведені умови виконуються одночасно, то платники єдиного податку четвертої групи, які є власниками/орендарями земель сільськогосподарського призначення, звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються такими платниками ЄП 4 групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва. Юридична особа – власник земельної ділянки, що є платником єдиного податку четвертої групи, у разі передачі в оренду цієї земельної ділянки іншому суб’єкту господарювання (платником єдиного податку 4 групи) не є платником земельного податку, оскільки земельна ділянка використовується платником єдиного податку в господарській діяльності з метою отримання доходу. 

Тому, враховуючи все вищенаведене, за умовами запитання фермерське господарство платник єдиного податку 4 групи у 2014, 2015 р, яке було спочатку орендарем та сплачувало орендну плату, так і згодом стала власником земельних ділянок, не мала і не має сплачувати земельний податок за власні (попередньо орендовані) сільськогосподарські угіддя.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423