• Посилання скопійовано

Як в Україні оподатковувати доходи, отримані фізособою, яка зареєструвалася ФОП за кордоном?

У 2021 році ФОП на загальній системі припиняє ведення госпдіяльності, але не закривається у держреєстратора та виїжджає за кордон. У 2022 р. вирішує тимчасово залишитися за кордоном до закінчення війни та реєструється ФОПом там, оплачуючи, відповідно, усі податки, передбачені законодавством країни перебування. КВЕДи відрізняються. Чи рахується дохід від ведення госпдіяльності там доходом українського ФОПа? Чи потрібно оподатковувати і в Україні? Якщо так, то як?

Декларування іноземних доходів українським ФОП 

Так, дохід від підприємницької діяльності, отриманий за кордоном, вважається іноземним доходом фізичної особи, яка зареєстрована як ФОП в Україні, і підлягає декларуванню в Україні.

Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, зобов'язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. У цій декларації, поряд з доходами від підприємницької діяльності, необхідно зазначати й інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи. Це правило поширюється на всі доходи, незалежно від того, чи зареєстрована особа як підприємець в іншій країні та чи сплачує там податки.

Згідно з пп. 177.11 ПКУ, фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.  Але наведені в запитанні доходи не стосуються підприємницької діяльності, зареєстрованої в Україні. З позиції українського оподаткування це інші доходи фізичної особи – іноземні доходи.

 

 Оподаткування іноземних доходів в Україні 

Іноземні доходи, отримані українським ФОП на загальній системі, оподатковуються в Україні податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором, з можливістю зарахування податків, сплачених за кордоном, за наявності відповідної міжнародної угоди. Дохід, отриманий від підприємницької діяльності за кордоном, включається до загального річного оподатковуваного доходу фізособи, як інший дохід фізичної особи. 

Для уникнення подвійного оподаткування, суми податків, сплачених за кордоном з таких доходів, можуть бути зараховані при розрахунку податкових зобов'язань в Україні. Це можливо, якщо між Україною та країною, де отримано дохід, діє чинна угода про уникнення подвійного оподаткування. Для здійснення такого зарахування платнику податків необхідно отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у встановленому порядку, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

 

 Ведення обліку та звітність 

ФОП на загальній системі зобов'язаний вести облік доходів і витрат та подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, відображаючи в ній також усі інші доходи, які не є підприємницькими, включно з іноземними.

Фізична особа, яка провадить підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, зобов’язана вести облік доходів і витрат за Типовою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.05.2021 р. №261. У цій формі відображаються отримані доходи та понесені протягом року витрати від здійснення підприємницької діяльності. Але за умовами запитання доходи і витрати від українського ФОП відсутні.

За результатами звітного року такий ФОП подає одну податкову декларацію про майновий стан і доходи у строки, передбачені для фізичних осіб – підприємців (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року). При заповненні податкової декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності в Україні відображаються інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.  Те, що КВЕДи українського ФОП та закордонного ФОП відрізняються, не змінює загального принципу декларування всіх доходів фізичної особи – резидента України. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»