• Посилання скопійовано

Оподаткування оплати за підтвердження професійної компетентності водія

Підприємство, яке надає послуги з перевезення пасажирів, оплатило за навчання працівників – підтвердження професійної компетентності водія. Які податки треба сплатити? Чи є це додатковим благом працівників?

Наказом Мінінфраструктури від 18.11.2020 р. №789 затверджений Порядок підтвердження професійної компетентності водіїв транспортних засобів для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів.

Документ врегульовує процедуру підтвердження через навчальні центри професійної компетентності водіїв транспортних засобів з метою надання послуг для перевезення пасажирів і вантажів та вимоги до таких центрів.

Суб'єкту звернення, який успішно склав іспит, видадуть свідоцтво про підтвердження професійної компетентності, та кваліфікаційну картку водія. Ці документи видаються строком на 5 років.

Сертифікати професійної компетентності водіїв транспортних засобів, видані до набрання чинності цим наказом, залишаються чинними протягом установленого в них строку дії, але не більше ніж протягом 5 років з дати їх видання.

Відповідно до пп. 2 Порядку №789:

  • професійна компетентність водія транспортного засобу для надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів - динамічна комбінація знань, умінь та навичок, що демонструє здатність успішно здійснювати надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів;
  • свідоцтво про підтвердження професійної компетентності водія транспортного засобу для надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів - документ, що засвідчує професійну компетентність водія транспортного засобу надавати послуги з перевезення пасажирів та/або вантажів.

 

ЄСВ

Базою для нарахування ЄСВ для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

До Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ, визначено Переліком №1170, до них віднесено, зокрема:

  • витрати на підготовку та перепідготовку кадрів (крім суми заробітної плати, що зберігається за основним місцем роботи працівників, за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів), а саме: – витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів (п. 9 розд. ІI Переліку №1170);
  • витрати на платне навчання працівників і членів їх сімей, не пов’язане з виробничою необхідністю, згідно з договором між підприємством та навчальним закладом (п. 11 розд. ІI Переліку №1170).

Отже, кошти, сплачені роботодавцем за навчання працівників (підтвердження професійної компетентності водія), не належать до фонду оплати праці та не  є базою для нарахування ЄСВ. Відповідно до Додатку 1 єдиної звітності вони не потраплять.

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.

Зазначимо, що у 2024 році трикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання становить 21300,00 грн (7100,00 грн х 3 місяці), а у 2025 році – 24000,00 грн. (8000,00 грн х 3).

Тобто, враховуючи вищезазначені вимоги, розуміємо, що звільняється від сплати ПДФО оплата за навчання працівників (підтвердження професійної компетентності водія), яка сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів в сумі, що не перевищує 21300 грн (у 2024 році) або 24000,00 грн (у 2025 році) за кожний місяць навчання.

На підставі пп. 1.2 та 1.7 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, оплата у межах зазначеної суми витрат на навчання не включатиметься і до бази оподаткування ВЗ. 

При недотриманні цих умов (зокрема, якщо за навчання сплачено іншим суб’єктам) та в частині перевищення суми, визначеної пп. 165.1.21 ПКУ, кошти, сплачені роботодавцем за навчання працівника, будуть вважатися додатковим благом та оподатковуватися ПДФО та ВЗ.

Суму, сплачену за навчання саме на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів,  потрібно відображати у додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу "145", а суму перевищення та повністю оподатковувану суму (якщо оплата була на користь інших суб’єктів) - "126".

 

Облік

У разі оплати підприємством навчання працівника за термін більше місяця, такі витрати відносяться до витрат майбутних періодів. Бухгалтерський облік таких витрат ведеться з використанням рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».

За дебетом рахунку 39 відображається накопичення витрат майбутніх періодів, за кредитом - їх списання (розподіл) та включення до складу витрат звітного періоду.

У бухобліку оплата така оплата відображатиметься так:

1. Дт 39 Кт 377 - нараховано оплату за навчання працівника за декілька місяців;

2. Дт 377 Кт 311 - перераховано кошти за навчання працівника;

3. Дт 949 Кт 39 - сплачену суму за навчання віднесенно до складу витрат звітного періоду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оподаткування оплати за підтвердження професійної компетентності водія
    Підприємство, яке надає послуги з перевезення пасажирів, оплатило за навчання працівників – підтвердження професійної компетентності водія. Які податки треба сплатити? Чи є це додатковим благом працівників?
    Сьогодні 12:037
  • Екологічний податок за відпрацьовані мастила, акумулятори та шини
    Чи зобов`язані підприємства подавати щоквартальну звітність з екологічного податку щодо відпрацьованих мастил, акумуляторів та шин? Як правильно порахувати екологічний податок та заповнити декларацію?
    15.01.202556
  • Оподаткування моральної та матеріальної шкоди родичам працівника
    З метою врегулювання питання відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої смертю працівника, водія внаслідок ДТП, члени сім'ї померлого та роботодавець уклали Договір про вішкодування. Як оподатковується ця виплата при перерахуванні грошових коштів фізособам (рішення суду немає)?
    07.01.202532
  • Екологічний податок за списані шини й акумулятори
    Підприємство використовує власний транспорт та має відпрацьовані шини й акумулятори. Чи виникає обов'язок сплати екоодатку, якщо такі відходи не передавались ліцензованим підприємствам для зберігання чи переробки? Як розрахувати суму екоподатку у разі його виникнення? Як документально оформити та відобразити в обліку ситуацію, коли відпрацьовані шини та акумулятори залишаються на СТО після заміни?
    06.01.2025113
  • За якою ставкою оподаткувати авансову оплату фізособі за договором оренди нерухомості?
    ТОВ має договір оренди нежитлового приміщення з фізособою. Згідно з умовою договору орендна плата сплачується авансом за наступний місяць, а також у грудні буде компенсовано комунальні послуги за вересень. Яку ставку ВЗ застосовувати?
    06.01.2025571