Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (107.01.03): «Чи включається до доходу ФОП – платника ЄП другої та третьої групи (крім е-резидента) відшкодована орендарем сума комунальних платежів?».
ДПС відповідає, що ні, не включається. Відшкодована орендарем сума комунальних платежів оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Тобто, з суми відшкодування комунальних послуг слід утримати в загальному порядку ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).
Далі дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (103.25): «За якою ознакою доходу податковий агент – орендар відображає у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати, та відшкодовується ФО – орендодавцю?».
ДПС відповідає, що податковий агент – орендар у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати, та відшкодовується фізичній особі – орендодавцю, відображає як дохід отриманий у вигляді додаткового блага за ознакою «126».
Але в даній ситуації ПДФО і ВЗ не були утримані. Що робити?
По-перше, за таке порушення ст. 125-1 ПКУ встановлено штраф – 10% суми податку, що підлягає сплаті, і 25%, якщо податки не перерахували умисно.
Причому в цій статті зазначено, що відповідальним за це порушення є податковий агент, а отримувач доходу звільняється від обов’язку погашати податкові зобов’язання.
На наш погляд, це означає, що неутримані і не своєчасно перераховані до бюджету ПДФО і ВЗ податковий агент має сплатити власним коштом. Тобто, фізособа не зобов’язана повертати кошти податку чи сплачувати податок за свій рахунок.
Але постає питання, з якої суми утримувати ПДФО і ВЗ, якщо дохід фізособі вже виплачено. На наш погляд, слід діяти так, як в разі виплати негрошового доходу – суму виплаченого доходу збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ПДФО 18% становить 1,21951. А для утримання ВЗ базою оподаткування буде сума виплаченого доходу, без збільшення на коефіцієнт. У такому разі в графі 3а і 3 щодо нарахованого і виплаченого доходу в додатку 4ДФ стоятимуть суми доходу, збільшені на коефіцієнт.
Отже, на наш погляд, потрібно донарахувати ПДФО і ВЗ і за листопад, і за грудень та сплатити до бюджету в грудні місяці. В додатку 4ДФ за листопад показати нарахування і виплату доходу, і тільки нарахування ПДФО і ВЗ, а виплату ПДФО і ВЗ з цього доходу показати в грудні. Поряд з цим, в додатку 4ДФ за грудень показати як нарахування і виплату доходу за грудень, так і утримання та перерахування ПДФО і ВЗ.
Причому в останньому абзаці ст. 125-1 ПКУ зазначено, що податковий агент звільняється від відповідальності відповідно до цього пункту, якщо ненарахування, неутримання та/або неперерахування ПДФО самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.
На наш погляд, донарахування ПДФО і ВЗ слід оформити як перерахунок ПДФО і ВЗ, наприклад, довідкою про перерахунок. І на цій підставі штрафу за несвоєчасне утримання і перерахування ПДФО бути не повинно. Але ця норма поширюється тільки на ПДФО і не поширюється на ВЗ. Тому за несвоєчасне утримання і перерахування ПЗ до ФОП на ЄП групи ІІ може бути накладений штраф за ст. 125-1 ПКУ, про який ми сказали вище.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити