• Посилання скопійовано

Оподаткування відшкодування комунальних послуг, здійснених на користь ФОПа - орендодавця

ФОП на ІІ групі ЄП орендує приміщення у ФОПа на ІІІ групі ЄП, сплачуючи за оренду і окремо за комунальні послуги. У листопаді і грудні сплачено за комунальні послуги без утримання ПДФО і ВЗ. Як виправити цю ситуацію?

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (107.01.03): «Чи включається до доходу ФОП – платника ЄП другої та третьої групи (крім е-резидента) відшкодована орендарем сума комунальних платежів?».

ДПС відповідає, що ні, не включається. Відшкодована орендарем сума комунальних платежів оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.

Тобто, з суми відшкодування комунальних послуг слід утримати в загальному порядку ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

Далі дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (103.25): «За якою ознакою доходу податковий агент – орендар відображає у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати, та відшкодовується ФО – орендодавцю?».

ДПС відповідає, що податковий агент – орендар у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати, та відшкодовується фізичній особі – орендодавцю, відображає як дохід отриманий у вигляді додаткового блага за ознакою «126».

 

Але в даній ситуації ПДФО і ВЗ не були утримані. Що робити?

По-перше, за таке порушення ст. 125-1 ПКУ встановлено штраф – 10% суми податку, що підлягає сплаті, і 25%, якщо податки не перерахували умисно.

Причому в цій статті зазначено, що відповідальним за це порушення є податковий агент, а отримувач доходу звільняється від обов’язку погашати податкові зобов’язання.

На наш погляд, це означає, що неутримані і не своєчасно перераховані до бюджету ПДФО і ВЗ податковий агент має сплатити власним коштом. Тобто, фізособа не зобов’язана повертати кошти податку чи сплачувати податок за свій рахунок.

Але постає питання, з якої суми утримувати ПДФО і ВЗ, якщо дохід фізособі вже виплачено. На наш погляд, слід діяти так, як в разі виплати негрошового доходу – суму виплаченого доходу збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ПДФО 18% становить 1,21951. А для утримання ВЗ базою оподаткування буде сума виплаченого доходу, без збільшення на коефіцієнт. У такому разі в графі 3а і 3 щодо нарахованого і виплаченого доходу в додатку 4ДФ стоятимуть суми доходу, збільшені на коефіцієнт.

Отже, на наш погляд, потрібно донарахувати ПДФО і ВЗ і за листопад, і за грудень та сплатити до бюджету в грудні місяці. В додатку 4ДФ за листопад показати нарахування і виплату доходу, і тільки нарахування ПДФО і ВЗ, а виплату ПДФО і ВЗ з цього доходу показати в грудні. Поряд з цим, в додатку 4ДФ за грудень показати як нарахування і виплату доходу за грудень, так і утримання та перерахування ПДФО і ВЗ.

Причому в останньому абзаці ст. 125-1 ПКУ зазначено, що податковий агент звільняється від відповідальності відповідно до цього пункту, якщо ненарахування, неутримання та/або неперерахування ПДФО самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

На наш погляд, донарахування ПДФО і ВЗ слід оформити як перерахунок ПДФО і ВЗ, наприклад, довідкою про перерахунок. І на цій підставі штрафу за несвоєчасне утримання і перерахування ПДФО бути не повинно. Але ця норма поширюється тільки на ПДФО і не поширюється на ВЗ. Тому за несвоєчасне утримання і перерахування ПЗ до ФОП на ЄП групи ІІ може бути накладений штраф за ст. 125-1 ПКУ, про який ми сказали вище.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оподаткування моральної та матеріальної шкоди родичам працівника
    З метою врегулювання питання відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої смертю працівника, водія внаслідок ДТП, члени сім'ї померлого та роботодавець уклали Договір про вішкодування. Як оподатковується ця виплата при перерахуванні грошових коштів фізособам (рішення суду немає)?
    07.01.202514
  • Екологічний податок за списані шини й акумулятори
    Підприємство використовує власний транспорт та має відпрацьовані шини й акумулятори. Чи виникає обов'язок сплати екоодатку, якщо такі відходи не передавались ліцензованим підприємствам для зберігання чи переробки? Як розрахувати суму екоподатку у разі його виникнення? Як документально оформити та відобразити в обліку ситуацію, коли відпрацьовані шини та акумулятори залишаються на СТО після заміни?
    06.01.202583
  • За якою ставкою оподаткувати авансову оплату фізособі за договором оренди нерухомості?
    ТОВ має договір оренди нежитлового приміщення з фізособою. Згідно з умовою договору орендна плата сплачується авансом за наступний місяць, а також у грудні буде компенсовано комунальні послуги за вересень. Яку ставку ВЗ застосовувати?
    06.01.2025205
  • Оподаткування відшкодування комунальних послуг, здійснених на користь ФОПа - орендодавця
    ФОП на ІІ групі ЄП орендує приміщення у ФОПа на ІІІ групі ЄП, сплачуючи за оренду і окремо за комунальні послуги. У листопаді і грудні сплачено за комунальні послуги без утримання ПДФО і ВЗ. Як виправити цю ситуацію?
    02.01.2025112
  • Оподаткування членських внесків за сертифікацію інженера-проєктувальника
    Підприємство сплатило за свого працівника членські внески до «Всеукраїнської громадської організації «Гільдія проєктувальників у будівництві» для отримання ним відповідного сертифікату інженера-проєктувальника. Чи є це додатковим благом для співробітника? Чи підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ? Чи відображати в додатку 4ДФ цю суму та з якою ознакою доходу?
    27.12.20249