• Посилання скопійовано

Екологічний податок за списані шини й акумулятори

Підприємство використовує власний транспорт та має відпрацьовані шини й акумулятори. Чи виникає обов'язок сплати екоодатку, якщо такі відходи не передавались ліцензованим підприємствам для зберігання чи переробки? Як розрахувати суму екоподатку у разі його виникнення? Як документально оформити та відобразити в обліку ситуацію, коли відпрацьовані шини та акумулятори залишаються на СТО після заміни?

 Як консультує податкова служба?

Дивимося ЗІР, (117.01): «Чи є платником екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах СГ, який здійснює тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних відходів (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо)?».

ДПС відповідає, що суб’єкт господарювання є платником екологічного податку за розміщення відходів, оскільки здійснює тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних відходів (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), що не належать до окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, то у нього виникають податкові зобов’язання з екологічного податку за розміщення відходів.

Свій висновок ДПС базує на пп. 240.1.3 ПКУ, де сказано, що підставою для визначення суб’єкта господарювання платником екологічного податку є здійснення таким суб’єктом розміщення відходів власного виробництва або відходів, отриманих в рамках виконання договорів про розміщення відходів.

Дивимося тепер інший ЗІР, (117.04): «За який податковий (звітний) період вперше подається податкова декларація екологічного податку СГ, який здійснює тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо) у разі наявності або відсутності відповідного дозволу на розміщення таких відходів?».

ДПС пише, що за календарний квартал, в якому було вперше здійснено тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), які не взяті на облік у встановленому порядку як вторинна сировина, незалежно від наявності відповідного дозволу на розміщення відходів.

 

Наша думка щодо даного питання

Платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, які, серед іншого, під час провадження діяльності на території України здійснюють розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання) (див. пп. 240.1.3 ПКУ).

А згідно з пп. 14.1.223 ПКУ розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Тобто, під розміщенням відходів розуміється постійне (остаточне) розміщення відходів на спеціальних звалищах, полігонах, на які отримано дозвіл.

А тимчасове розміщення відходів на території підприємства не є тим розміщенням відходів, за яке суб’єкт господарювання стає платником екологічного податку.

Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації підприємство не є платником екологічного податку. Але з консультацій податкової служби випливає інший висновок. Тому ті підприємства, які не бажають зайвих суперечок з податковою службою, можуть сплачувати екологічний податок з тимчасового розміщення на власній території шин, акумуляторів тощо.

 

Як самостійно розрахувати екологічний податок?

Розрахунок суми податку здійснюється за формулою, наведеною в п. 249.6 ПКУ:

 

Прв = 

• де:
Нпі - ставки податку в поточному році за тонну і-того виду відходів у гривнях з копійками;
• Млі - обсяг відходів і-того виду в тоннах (т);
• Кт - коригуючий коефіцієнт, який враховує розташування місця розміщення відходів і який наведено у пункті 246.5 ПКУ;
• Ко - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

Ставки податку наведено в ст. 246 ПКУ. Ставки залежать від класу небезпеки і рівня небезпечності відходів. 

В ПКУ та інших нормативних документах з питань оподаткування не зазначено клас небезпеки і рівень небезпечності відпрацьованих шин і акумуляторів. Тому з приводу цього питання слід звернутися до спеціалізованих організацій.

 

Щодо відпрацьованих шин та акумуляторів, які залишаються на СТО після заміни

Такі шини і акумулятори не розміщуються на території підприємства. Тому за них екологічний податок не справляється.  Окрім того, такі шини і акумулятори не є для підприємства активами, тому на балансі вони не відображаються.  Якщо ж такі шини і акумулятори до моменту заміни обліковувалися на балансі підприємства, в момент заміни їх слід списати з балансу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оподаткування моральної та матеріальної шкоди родичам працівника
    З метою врегулювання питання відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої смертю працівника, водія внаслідок ДТП, члени сім'ї померлого та роботодавець уклали Договір про вішкодування. Як оподатковується ця виплата при перерахуванні грошових коштів фізособам (рішення суду немає)?
    07.01.202514
  • Екологічний податок за списані шини й акумулятори
    Підприємство використовує власний транспорт та має відпрацьовані шини й акумулятори. Чи виникає обов'язок сплати екоодатку, якщо такі відходи не передавались ліцензованим підприємствам для зберігання чи переробки? Як розрахувати суму екоподатку у разі його виникнення? Як документально оформити та відобразити в обліку ситуацію, коли відпрацьовані шини та акумулятори залишаються на СТО після заміни?
    06.01.202583
  • За якою ставкою оподаткувати авансову оплату фізособі за договором оренди нерухомості?
    ТОВ має договір оренди нежитлового приміщення з фізособою. Згідно з умовою договору орендна плата сплачується авансом за наступний місяць, а також у грудні буде компенсовано комунальні послуги за вересень. Яку ставку ВЗ застосовувати?
    06.01.2025204
  • Оподаткування відшкодування комунальних послуг, здійснених на користь ФОПа - орендодавця
    ФОП на ІІ групі ЄП орендує приміщення у ФОПа на ІІІ групі ЄП, сплачуючи за оренду і окремо за комунальні послуги. У листопаді і грудні сплачено за комунальні послуги без утримання ПДФО і ВЗ. Як виправити цю ситуацію?
    02.01.2025112
  • Оподаткування членських внесків за сертифікацію інженера-проєктувальника
    Підприємство сплатило за свого працівника членські внески до «Всеукраїнської громадської організації «Гільдія проєктувальників у будівництві» для отримання ним відповідного сертифікату інженера-проєктувальника. Чи є це додатковим благом для співробітника? Чи підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ? Чи відображати в додатку 4ДФ цю суму та з якою ознакою доходу?
    27.12.20249