• Посилання скопійовано

Критерії, порядок сплати податку та інші наслідки для великих платників податків

Які критерії визначення великого платника податків відповідно до чинного податкового законодавства України? Який порядок сплати податків і зборів для великих платників податків після їх включення до відповідного реєстру?

Які критерії визначення великого платника податків відповідно до чинного податкового законодавства України?

Відповідно до пп. 14.1.24 ПКУ, великий платник податків - юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої:

  • обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, 

або 

  • загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період.

Податкова служба самостійно визначає належність платника податку до складу великих, включаючи до відповідного Реєстру великих платників податків, згідно з нормами пп. 64.7 ПКУ і Порядку №911 (від 21.10.2015 р.).

Реєстр великих платників податків на 2025 рік затверджено Наказом ДПСУ від 22.10.2024 р. №753.

Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку №911, структурний підрозділ ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, до 01 листопада формує та направляє повідомлення про включення платника податків до Реєстру ВПП на наступний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі на електронну адресу, з якої надіслана остання прийнята ДПС податкова звітність, або надсилає на паперовому носії поштовим відправленням за формою №1-ВПП, наведеною в додатку 2 до цього Порядку, з повідомленням про вручення.

Великі платники податків, які не обліковуються в територіальних органах ДПС, що здійснюють податкове супроводження великих платників податків відповідно до наказу ДПС, зобов’язані не пізніше 01 грудня поточного року подати заяву за формою №1-ОПП (основне місце обліку) до територіального органу ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, наведеного у повідомленні про включення підприємства до Реєстру ВПП на наступний календарний рік (п. 3 розд. ІІІ Порядку №911).

Для ВПП призначається індивідуальний координатор, який консультує ВПП щодо особливостей звітування і сплати податків. Тому рекомендуємо з приводу питання звітування і сплати податків звертатися до такого координатора.

 

Який порядок сплати податків і зборів для великих платників податків після їх включення до відповідного реєстру?

Рекомендуємо з цього питання консультуватися з індивідуальним координатором. А зараз наведемо основні відомості.

 

Податок на прибуток

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.20.02): «До якого контролюючого органу зобов’язаний подавати звітність та сплачувати податок на прибуток платник, внесений до Реєстру ВПП?».

ДПС відповідає, що якщо місцезнаходження великого платника податків (юридична адреса) не співпадає з місцем податкового обліку в органі ДПС, сплата податку на прибуток підприємств повинна здійснюватися за місцезнаходженням платника, тобто на бюджетні рахунки відкриті на рівні головних управлінь Державної казначейської служби України в областях з відомчою ознакою «99».

Одночасно, у разі коли місцезнаходження великого платника податків (юридична адреса) співпадає з місцем податкового обліку в органі ДПС, сплата податку на прибуток повинна здійснюватися на бюджетні рахунки з податку на прибуток з ознакою «99» відкриті на рівні територіальних органів ДПС у містах, в яких знаходяться міжрегіональні управління ДПС по роботі з ВПП.

Доведення платникам податків реквізитів рахунків, відкритих Казначейством, відбувається шляхом їх розміщення у рубриці «Рахунки для сплати платежів» субсайтів відповідних територіальних органів ДПС.

Податкова звітність з податку на прибуток великими платниками податків подається за основним місцем обліку до відповідного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП (Центрального, Східного, Західного, Південного, Північного).

 

ПДВ

ЗІР (101.24): «До якого контролюючого органу зобов’язаний подавати звітність та сплачувати ПДВ за грудень попереднього року, платник податків, який з 01 січня поточного року обліковується у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків?».

Відповідь ДПС така: платник податків, який з 01 січня поточного року обліковується у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, подає податкову декларацію з ПДВ та сплачує податкові зобов’язання з ПДВ за грудень попереднього року за новим основним місцем обліку.

 

ПДФО

Дивимося ЗІР (103.25): «До якого контролюючого органу платник податків, який протягом бюджетного року включений до Реєстру ВПП, сплачує ПДФО та подає Розрахунок?».

ДПС відповідає, що великий платник податків, який протягом бюджетного року включений до Реєстру великих платників податків, сплачує податок на доходи фізичних осіб за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску подає за новим (основним) місцем обліку.

При цьому, у рядку 032 додатка 4ДФ до Розрахунку зазначається код за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад за місцезнаходженням відокремленого підрозділу (неосновне місце обліку).

 

Податок на нерухомість

Відповідь на питання в ЗІР (106.07): «Куди подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та сплачувати задеклароване податкове зобов’язання ЮО, яку включено до Реєстру ВПП?».

ДПС відповідає, що після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та взяття його на облік у відповідному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків за основним місцем обліку, об’єкти нерухомості, які розташовані поза межами адміністративно-територіальних одиниць, що обслуговуються міжрегіональним управлінням ДПС, обліковуються відповідно за їх місцезнаходженням, і таке місцезнаходження вважається неосновним. Декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за такі об’єкти нерухомості подається до відповідних Головних управлінь ДПС в областях, м. Києві за їх місцезнаходженням.

Декларація за об’єкти нерухомості, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, що обслуговуються міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, подається до такого міжрегіонального управління.

 

Плата за землю

Питання в ЗІР (111.05): «До якого контролюючого органу ЮО, яка включена до Реєстру ВПП, зобов’язана подавати податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та сплачувати плату за землю?».

Відповідь податкової служби така:

Якщо земельні ділянки великого платника податків, включеного до Реєстру великих платників податків, розташовані в межах населеного пункту, який є місцезнаходженням міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Київ, м. Дніпро, м. Львів, м. Одеса, м. Харків) та в якому такий платник перебуває за основним місцем обліку, то податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) подається до відповідного міжрегіонального управління (Центрального, Східного, Західного, Південного, Північного). При цьому плата за землю перераховується до бюджету на відповідні рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України для міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків.

Якщо земельні ділянки розташовані поза межами населеного пункту місцезнаходження міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Київ, м. Дніпро, м. Львів, м. Одеса, м. Харків), в якому великий платник податків перебуває на обліку, то Декларація подається до відповідних Головних управлінь ДПС в областях, м. Києві за їх місцезнаходженням (неосновним місцем обліку). При цьому плата за землю сплачується до бюджету територіальної громади, до якої відносяться об’єкти оподаткування (земельні ділянки).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»