• Посилання скопійовано

Податок на доходи нерезидента з транспортно-експедиторських послуг

ТОВ виплачує доходи експедитору - нерезиденту за договором транспортної експедиції. В акті наданих послуг окремо зазначені послуги з морського, тентового перевезення, розвантаження, оформлення документів тощо, які експедитор оплачує третім залученим особам, і окремо вартість послуг експедиторського обслуговування. Чи оподатковуються такі доходи за актом податком на доходи нерезидентів?

Серед доходів, які оподатковуються податком на доходи нерезидентів, немає експедиторської винагороди, але там є фрахт (див. пп. «г» пп. 141.4.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 14.1.260 ПКУ фрахт - винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:

  • перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами;
  • перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.

Сума фрахту оподатковується згідно з пп. 141.4.4 ПКУ, за якою базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту.

Відповідно до пп. 14.1.12 ПКУ базова ставка фрахту - сума фрахту, включаючи витрати з навантаження, розвантаження, перевантаження та складування (схову) товарів, збільшена на суму витрат за рейс судна або іншого транспортного засобу, сплачуваних (відшкодовуваних) фрахтувальником згідно з укладеним договором фрахтування.

З наведеного випливає, що надані третіми особами послуги відносяться до фрахту. Але тут такий нюанс. Ці послуги надані третіми особами, а не нерезидентом, якому ТОВ резидент тільки відшкодовує ці послуги.

Наприклад, дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.16): «Як оподатковуються доходи нерезидента, отримані за договором про надання транспортно-експедиційних послуг при здійсненні міжнародних перевезень?».

ДПС відповідає, що у разі якщо нерезидент надає послуги з організації перевезення вантажу (без використання власних транспортних засобів), то компенсація вартості таких послуг нерезиденту не є об’єктом оподаткування згідно з пп. 141.4 ПКУ. Водночас, якщо послуги з перевезення здійснюються безпосередньо нерезидентом (власним транспортом), то такі послуги розглядаються як фрахт і підлягають оподаткуванню за ставкою 6% у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів щодо звільнення від оподаткування або зменшення ставки для оподаткування.

Тобто, якщо нерезидент безпосередньо не надає резиденту такі послуги, резидент всього лише відшкодовує нерезиденту послуги, надані іншими нерезидентами, то такі послуги з точки зору ПКУ не є фрахтом. А якщо вони не є фрахтом, то і підстав для їх оподаткування податком на доходи нерезидентів, як фрахт, немає.

Разом з тим в пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ наведено такі доходи, які підлягають оподаткування: «інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення».

Тобто, якщо доходи, які резидент виплачує нерезиденту, не наведені в переліку пп. 141.4.1, в пунктах з «а» до «й», то за пунктом «к» такі доходи, які вони надані від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, оподатковуються податком на доходи нерезидентів, крім доходів, наведених далі в цьому підпункті. Там є такі як компенсація послуг, переданих резиденту від нерезидента.

Тобто, наведену норму можна розуміти таким чином, що якщо послуги, які відшкодовує резидент нерезиденту, надані на території України, то вони не оподатковуються податком на доходи нерезидентів, оскільки вписуються в поняття послуг, переданих резиденту від нерезидента.

А якщо послуги надані за межами митної території України, то тим більше вони не вписуються в норму пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ.

З наведеного випливає, що ані експедиторські послуги, ані послуги, сплачені третім особам, не оподатковуються податком на доходи нерезидентів.

Подібний висновок читаємо і в ІПК ДПСУ від 13.07.2023 р. №1850/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 27.12.2022 р. №2383/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 23.11.2021 р. №4447/ІПК/99-00-21-02-02-06.

Але зазначені ІПК надані конкретним платникам податків, тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати для себе індивідуальну податкову консультацію з даного питання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • ТОВ перестане відповідати вимогам Дія. Сіті: що з оподаткуванням в такому випадку?
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті, платником податку на особливих умовах. Очікується, що в липні – вересні 2024 року ТОВ не відповідатиме вимогам Дія. Сіті по середньообліковій кількості працівників та по розміру середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів. Але критерій ч. 4 ст. 5 Закону №1667 за 2024 рік дотримується. Коли ТОВ має перейти на загальну систему оподаткування?
    16.05.202414
  • Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента
    Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?
    15.05.202419
  • Фізособа - нерезидент продає квартиру: які податкові наслідки?
    Громадянин Данії має у власності квартиру в Україні, планує продати її юрособі – резиденту України. За останні три роки не було жодних операцій з нерухомістю. Фізособа має РНОКПП та відкритий поточний рахунок в Україні. Як оподатковується така операція?
    15.05.202419
  • КІК надає послуги резидентам України: нюанси оподаткування
    Компанія зареєстрована в США. Засновник – юрособа, резидент України. Чи можуть клієнти з України (ФОП, юрособа) сплачувати за користування crm-системою на закордонний рахунок компанії США? Які звіти має подавати юрособа-резидент щодо компанії нерезидента?
    14.05.202428
  • Оподаткування допомоги мобілізованому спеціалісту резидента Дія. Сіті
    Резидент Дія. Сіті вирішив за власний кошт нараховувати спеціалісту щомісячно допомогу у розмірі зарплати. При дотриманні критеріїв оподаткування проводилося ПДФО (5%), ВЗ (1,5 %) та ЄСВ з МЗП. Як оподатковуватиметься допомога мобілізованому – як дохід у вигляді додаткового блага?
    13.05.202413