• Посилання скопійовано

Оплату за договором фрахту здійснив нерезидент-поручитель: як оподаткувати?

Підприємство-резидент України замовило послуги перевезення у підприємства-нерезидента. Оплату послуг в повному обсязі, без вирахування податку на доходи нерезидента, здійснило інше підприємство-нерезидент за договором поруки. Який порядок оподаткування в даній ситуації доходу нерезидента?

Відповідно до пп. 141.4 ПКУ, до доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, відноситься фрахт. 

Фрахт – винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:

  • перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами;
  • перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом (пп. 14.1.260 ПКУ).

Сума фрахту, що сплачується нерезиденту резидентом, у тому числі фізичною особою - підприємцем, фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єктом господарювання (юридичною особою чи фізичною особою - підприємцем), який обрав спрощену систему оподаткування, або іншим нерезидентом, який провадить господарську діяльність через постійне представництво за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів (пп.141.4.4 ПКУ). 

Базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту.

Особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Таким чином, основними критеріями для оподаткування доходу нерезидента можна визначити:

  • об’єкт оподаткування – доходи нерезидента;
  • джерело походження доходів – Україна;
  • платник – резидент України;
  • оподаткування проводиться в момент фактичної виплати доходу нерезиденту.

Що ж з оподаткуванням? За договором поруки оплату за фрахт фактично проводить поручитель-нерезидент. Дата визнання поручителем зобов’язань за договором є дата закриття взаєморозрахунків між підприємством-резидентом та нерезидентом, що надає послуги перевезення.

Відповідно до ч. 2 ст. 556 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.

Це дає право в силу закону вимагати виконання зобов’язання боржником вже перед поручителем (кредитором після виконання поручителем свого зобов’язання).

Для поручителя-нерезидента оплата за договором поруки є не доходом, а є компенсацією витрат. Аледля резидента погашення заборгованості за договором поруки по суті є оплатою за договором фрахту, просто з відстрочкою.

І тепер головне: коли ж оподатковувати дохід нерезидента, адже метою цього податку є оподаткувати саме дохід нерезидента. 

У розглянутій ситуації дохід отримує підприємство-нерезидент, що надає послуги перевезення і саме для нього має бути резидент податковим агентом. Проте, за договором поруки оплату проводить нерезидент-поручитель.

Якщо ми оподаткування здійснимо в момент погашення зобов’язання поручителю, то порушимо саму логіку оподаткування, але дотримаємося вимог пп.141.4 ПКУ.

Відповідно до наведених умов, зобов’язання за договором фрахту сплачено без вирахування податку. В таких умовах поручитель не отримає компенсацію витрат в повному обсязі при сплаті податку на доходи нерезидента. Тоді питання, яка ж економічна доцільність даної господарської операції для нього.

На нашу думку, в даній ситуації поручителю необхідно було провести оплату в сумі за вирахуванням податку на доходи нерезидента, а резиденту при погашенні зобов’язання за договором поруки провести оплату податку. 

Звертаємо увагу на те, що ПКУ не врегульовано питання оподаткування доходу нерезидента, в частині оплати його за договором поруки, де поручителем виступає підприємство-нерезидент. Тому радимо підприємству-резиденту отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202421