• Посилання скопійовано

Оплату за договором фрахту здійснив нерезидент-поручитель: як оподаткувати?

Підприємство-резидент України замовило послуги перевезення у підприємства-нерезидента. Оплату послуг в повному обсязі, без вирахування податку на доходи нерезидента, здійснило інше підприємство-нерезидент за договором поруки. Який порядок оподаткування в даній ситуації доходу нерезидента?

Відповідно до пп. 141.4 ПКУ, до доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, відноситься фрахт. 

Фрахт – винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:

  • перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами;
  • перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом (пп. 14.1.260 ПКУ).

Сума фрахту, що сплачується нерезиденту резидентом, у тому числі фізичною особою - підприємцем, фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єктом господарювання (юридичною особою чи фізичною особою - підприємцем), який обрав спрощену систему оподаткування, або іншим нерезидентом, який провадить господарську діяльність через постійне представництво за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів (пп.141.4.4 ПКУ). 

Базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту.

Особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Таким чином, основними критеріями для оподаткування доходу нерезидента можна визначити:

  • об’єкт оподаткування – доходи нерезидента;
  • джерело походження доходів – Україна;
  • платник – резидент України;
  • оподаткування проводиться в момент фактичної виплати доходу нерезиденту.

Що ж з оподаткуванням? За договором поруки оплату за фрахт фактично проводить поручитель-нерезидент. Дата визнання поручителем зобов’язань за договором є дата закриття взаєморозрахунків між підприємством-резидентом та нерезидентом, що надає послуги перевезення.

Відповідно до ч. 2 ст. 556 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.

Це дає право в силу закону вимагати виконання зобов’язання боржником вже перед поручителем (кредитором після виконання поручителем свого зобов’язання).

Для поручителя-нерезидента оплата за договором поруки є не доходом, а є компенсацією витрат. Аледля резидента погашення заборгованості за договором поруки по суті є оплатою за договором фрахту, просто з відстрочкою.

І тепер головне: коли ж оподатковувати дохід нерезидента, адже метою цього податку є оподаткувати саме дохід нерезидента. 

У розглянутій ситуації дохід отримує підприємство-нерезидент, що надає послуги перевезення і саме для нього має бути резидент податковим агентом. Проте, за договором поруки оплату проводить нерезидент-поручитель.

Якщо ми оподаткування здійснимо в момент погашення зобов’язання поручителю, то порушимо саму логіку оподаткування, але дотримаємося вимог пп.141.4 ПКУ.

Відповідно до наведених умов, зобов’язання за договором фрахту сплачено без вирахування податку. В таких умовах поручитель не отримає компенсацію витрат в повному обсязі при сплаті податку на доходи нерезидента. Тоді питання, яка ж економічна доцільність даної господарської операції для нього.

На нашу думку, в даній ситуації поручителю необхідно було провести оплату в сумі за вирахуванням податку на доходи нерезидента, а резиденту при погашенні зобов’язання за договором поруки провести оплату податку. 

Звертаємо увагу на те, що ПКУ не врегульовано питання оподаткування доходу нерезидента, в частині оплати його за договором поруки, де поручителем виступає підприємство-нерезидент. Тому радимо підприємству-резиденту отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на нерухомість за пошкоджене внаслідок ворожих обстрілів майно
    ТОВ має у власності складський комплекс, який був наполовину зруйнований влучанням ракети. До Держреєстру майна ця подія не вносилася. Зараз ТОВ отримало підтвердження — внесення нерухомості до Держреєстру майна. Чи можна подати уточнення до декларацій з нерухомості за 2023 і 2024 р., якщо згідно з витягом з реєстру пошкодженого майна категорія пошкоджень складу 81-100%, адмінбудівлі 21-40%?
    09.05.202414
  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202425
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202434
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024707
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024438