• Посилання скопійовано

Оренда паю: оподаткування

В договорі оренди земельного паю прописано, що орендна плата виплачується орендодавцю в розмірі 5 000 грн. Виплата орендної плати здійснюється в натуральній формі 1 т. зернової продукції. Чи застосовувати коефіцієнт до ПДФО та ВЗ, якщо в договорі за вимогою орендодавця прописано не суму нарахування орендної плати, а суму до виплати 5 000 грн?

Нарахована фізособі-орендодавцю орендна плата за оренду земельної частки (паю) включається, до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно пп. 164.2.5 ПКУ

Орендарем паю, як правило, є фізособа-підприємець, фермерське господарство або юридична особа, і такий орендар є податковим агентом для фізособи-орендодавця відповідно до пп. 170.1.1 ПКУ. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної у договорі оренди, але не меншої за мінімальну суму орендного платежу, встановлену законодавством з питань оренди землі.

Указом № 92 запроваджено плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі, не меншому ніж 3% від визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю), та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. Базою для визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай) є нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до законодавства.

Тож, орендар має утримати ПДФО із доходу під час його нарахування/виплати у розмірі 18% (пп. 170.1.4 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ). Вказані податки утримуються з суми орендної плати та за її рахунок. Сплату податків та зборів проводять до бюджету не пізніше 30 календарних днів місяця, що настає за місяцем нарахування доходу (пп. 168.1.5 ПКУ). Орендар перераховує ПДФО до бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (земельної ділянки) (пп. 168.4.9 ПКУ), а ВЗ- за своїм місце¬знаходженням (реєстрації).

Тому розглядаючи ситуацію, для уникнення непорозумінь, в договорі сума оренди паю має бути вказана брутто, тобто в сумі до утримання ПДФО та ВЗ. Для орендодавців — фізичних осіб варто також включити до договору оренди інформацію про суму орендної плати, види та ставки утримуваних з неї платежів (у цьому випадку — ПДФО за ставкою 18% та ВЗ за ставкою 1,5%), а також про суму-нетто орендної плати, яку буде виплачено орендодавцеві після утримання ПДФО та ВЗ. 

Тож потрібно уважно передивитися умови договору на виявлення суми-брутто. Якщо такої немає, то вказана сума в договорі є тією сумою, з якої потрібно утримати ПДФО та ВЗ. Сплачені ПДФО та ВЗ за рахунок орендаря підлягають поверненню орендодавцем. У разі неповернення сплачені орендарем за власний рахунок податки та збори, будуть для орендодавця ще одним додатковим благом та знову ж таки підлягатимуть оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та ВЗ – див. тут

Якщо ж орендодавець отримав дохід від надання в оренду земельного паю орендарю – фізичній особі, то він повинен самостійно прозвітувати про отримані доходи шляхом подання декларації про майновий стан і доходи та самостійно нараховувати та сплатити ПДФО та військовий збір.

Крім того, зважаючи на те, що в договорі вказано суму, а орендодавцеві надається 1 т. зернової продукції натуральний коефіцієнт (пп. 164.5 ПКУ) застосовувати не потрібно. Він застосовується лише у випадку, якщо договір передбачає натуральну форму оплати, оскільки це рахується як продаж продукції у рахунок зарахування зобов'язань з виплати орендної плати паю, а не виплата доходу в натуральній формі.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • ТОВ перестане відповідати вимогам Дія. Сіті: що з оподаткуванням в такому випадку?
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті, платником податку на особливих умовах. Очікується, що в липні – вересні 2024 року ТОВ не відповідатиме вимогам Дія. Сіті по середньообліковій кількості працівників та по розміру середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів. Але критерій ч. 4 ст. 5 Закону №1667 за 2024 рік дотримується. Коли ТОВ має перейти на загальну систему оподаткування?
    16.05.202414
  • Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента
    Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?
    15.05.202419
  • Фізособа - нерезидент продає квартиру: які податкові наслідки?
    Громадянин Данії має у власності квартиру в Україні, планує продати її юрособі – резиденту України. За останні три роки не було жодних операцій з нерухомістю. Фізособа має РНОКПП та відкритий поточний рахунок в Україні. Як оподатковується така операція?
    15.05.202419
  • КІК надає послуги резидентам України: нюанси оподаткування
    Компанія зареєстрована в США. Засновник – юрособа, резидент України. Чи можуть клієнти з України (ФОП, юрособа) сплачувати за користування crm-системою на закордонний рахунок компанії США? Які звіти має подавати юрособа-резидент щодо компанії нерезидента?
    14.05.202428
  • Оподаткування допомоги мобілізованому спеціалісту резидента Дія. Сіті
    Резидент Дія. Сіті вирішив за власний кошт нараховувати спеціалісту щомісячно допомогу у розмірі зарплати. При дотриманні критеріїв оподаткування проводилося ПДФО (5%), ВЗ (1,5 %) та ЄСВ з МЗП. Як оподатковуватиметься допомога мобілізованому – як дохід у вигляді додаткового блага?
    13.05.202413