• Посилання скопійовано

Особливості оподаткування фінрезультату виробників електроенергії у 2022 – 2023 рр.

У 2022 та 2023 рр. виробники електроенергії за «зеленим» тарифом мають право застосовувати додаткові коригування фінрезультату з метою оподаткування (п. 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ). Як врахувати курсові різниці, які виникли в результаті того, що є заборгованість перед постачальником? Також підприємство будувало СЕС, але стався військовий стан і СЕС ще не працює, але є витрати з її охорони – як враховувати їх? Як все це відобразити у додатку РІ?

Виробники електричної енергії за "зеленим" тарифом визначають фінрезультат з метою оподаткування за загальними правилами, але при цьому в 2022 та 2023 роках вони мають право (не зобов’язані!) додатково застосовувати ще дві різниці, передбачені пп. 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ. Також у цьому пункті передбачено право не застосовувати різницю, визначену абз. 3 пп. 139.2.2 ПКУ у разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за електричну енергію за "зеленим" тарифом, що сформувалася за електричну енергію, продану в 2022 – 2023 роках, та/або за послуги із зменшення навантаження, надані в такий період.

Для відображення цих різниць передбачені рядки 4.1.22, 4.1.23, 4.2.24 та 4.2.25 додатку РІ до декларації з податку на прибуток. Якщо підприємство застосувало ці різниці, воно відображає суми збільшення та зменшення фінрезультату у цих рядках додатка РІ і включає їх у загальний підсумок всіх різниць в рядках 01, 02 та 03 додатка РІ.

Якщо підприємство також не застосовувало різницю, передбачену пп. 139.2.2 ПКУ у разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за електричну енергію за "зеленим" тарифом, воно не включає ці суми у рядок 2.2.2 додатка РІ до декларації з податку на прибуток.

Це означає, що касового методу у виробників електричної енергії за "зеленим" тарифом як такого немає, а є конкретні різниці, на які можна окремо відкоригувати фінрезультат. Отже, решта різниць застосовується у загальному порядку. 

Зокрема, курсові різниці, що виникли в результаті того, що є заборгованість перед постачальником, в бухобліку враховуються як доходи або витрати від курсових різниць у загальному порядку. Коригувань фінрезультату для курсових різниць не передбачено.

Також підприємство будувало ще одну СЕС, але протягом воєнного стану ця СЕС ще не працює, але є  витрати з її охорони. Ці витрати також враховуються за загальними правилами бухобліку, з урахуванням фактичної ситуації на підприємстві: або як інші операційні витрати поточного звітного періоду (Дт 949), або як витрати майбутніх періодів (Дт 39). На нашу думку, доцільніше розглядати ці витрати як витрати поточного періоду, адже витрати з охорони направлені на підтримання СЕС у належному стані протягом поточного періоду. Коригувань фінрезультату для таких витрат не передбачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202420
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202499
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424