• Посилання скопійовано

Оподаткування перехідних операцій платника ЄП

Юрособа (фінкомпанія) виключена з Реєстру фінустанов у липні 2022 р., з 01.09.2022 р. перейшла з загальної системи (без різниць) на ЄП (2%). Перебуваючи на ЄП отримало кошти з погашення дебіторської заборгованості при перебування на ЗС і нарахувало дохід внаслідок розформування резерву збитків. Чи включаються ці кошти до доходу, оподатковуваного ЄП?

Щодо отриманих коштів з погашення заборгованості

Відповідно до пп. 6 п. 292.11 ПКУ до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи – підприємця.

Таким чином, суми коштів з погашення дебіторської заборгованості (тіло фінансового кредиту та нараховані відсотки, які були включені у дохід в періоді перебування на загальній системі оподаткування) не включаються до оподатковуваного ЄП доходу.

 

Щодо доходу на розформований резерв збитків

Відповідно до пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в:

  1. грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); 
  2. матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 цієї статті.

А в пп. 292.3 ПКУ наведені:

  • доходи від безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг;
  • суми кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
  • вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів.

Дохід на розформований резерв збитків не є доходом в грошовій формі, окрім того, не є доходом, визначеним п. 292.3 ПКУ. Тому відсутні підстави віднести його до складу оподатковуваного ЄП доходу на підставі пп. 2 пп. 292.1 ПКУ.

Та ж така логіка, на жаль, не зупиняє податкові органи трактувати норми ПКУ на свою користь. 

Наприклад, на погляд податкової, позитивна курсова різниця від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти, яка в бухгалтерському обліку відноситься до складу доходів, включається до оподатковуваного ЄП доходу. 

Таку відповідь податкової читаємо, приміром, на питання в ЗІР (108.01.02): «Чи включаються до доходу ЮО – платника ЄП третьої групи курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти?».

Хоча в ПКУ немає норм, на підставі яких курсова різниця включається до складу доходу ЄП. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202417
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024298
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202429
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202460
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430