Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Переведення боргу до рахунку зобов’язання за кредитом: що з оподаткуванням?

ТОВ - забудовник будує житловий будинок, отримуючи від покупців кошти за іпотечними договорами (за якими житло передається у власність покупців за договорами купівлі-продажу). Поряд з цим, отримує кредит у банку. Після будівництва закриває заборгованість перед банком передачею йому житла та переведення боргу перед покупцями. Яке оподаткування?

Отримання оплати від покупців

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлового фонду) означає в тому числі першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника.

Причому відповідно до пп. 187.1 ПКУ, датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата першої події – отримання коштів чи відвантаження товарів.

Оскільки в даній ситуації готове новозбудоване житло постачатиметься у власність покупця, така операція буде, на наш погляд, першим постачанням житла. 

На дату першої події за такою операцією (отримання коштів) ТОВ (забудовник), на наш погляд, повинен нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти ПН і зареєструвати в ЄРПН.

В бухобліку будуть проведення:

  • Дт 311 Кт 681 – отримання авансу;
  • Дт 643 Кт 641 – нарахування ПЗ з ПДВ.

 

Отримання кредиту

Заборгованість за довгостроковим кредитом обліковується за кредитом субрахунку 501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті».

Поточна заборгованість за довгостроковою позикою за кредитом субрахунку 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в національній валюті».

Прострочена позика за кредитом субрахунку 605 «Прострочені позики в національній валюті».

Короткостроковий кредит обліковується на субрахунку 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті».

Нараховані відсотки обліковуються за кредитом субрахунку 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Таким чином, якщо ТОВ отримало кредит в банку, нараховувало відсотки і має заборгованість перед банком за кредитом, така заборгованість відображається за кредитом субрахунків 501, 611, 605 чи 601. 

Заборгованість за відсотками - за кредитом субрахунку 684.

 

Передача новозбудованого житла банку в рахунок заборгованості та в рахунок боргу за авансами

Оскільки передача новозбудованого житла здійснюється на користь банку, значить, саме банк виступає першим покупцем. Це означає, що саме при постачанні житла банку потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ. Продаж житла банку відображається звичайними проводками із продажу:

  • Дт 361 Кт 701 – передане житло банку;
  • Дт 701 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 701 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 26 Кт 23 – собівартість збудованого житла оприбуткована як готова продукція;
  • Дт 901 Кт 26 – списана собівартість переданого житла;
  • Дт 791 Кт 901 – собівартість реалізації віднесена до складу фінрезультатів.

Поряд з цим ТОВ (забудовник) повинно відкоригувати (зменшити, обнулити) ПЗ з ПДВ в сумі авансів, отриманих від покупців, склавши РК до ПН. Адже такі покупці вже не є першими покупцями житла. А тому немає підстав для нарахування ПДВ за операціями отримання авансу.

В обліку коригують: Дт 643 Кт 641 – сторно.

Нарешті, здійснюється зарахування заборгованості банку за передане йому житло із заборгованістю ТОВ перед банком і перед первісними покупцями:

  • Дт 501, 611, 605 чи 601, 684, 681 Кт 361.

Щодо ціни, за якою житло передається банку і яка відображається за дебетом субрахунку 361.

Така ціна має відповідати сумі заборгованості підприємства перед банком за отриманим кредитом і нарахованими відсотками, та заборгованості перед первісними покупцями за отриманими авансами.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Заборгованість , Банки , Кредити

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі