• Посилання скопійовано

Транспортні перевезення та податок з фрахту

Підприємство заплатило нерезиденту аванс за транспортні послуги з Німеччини в Україну, податок не утримали. Чи потрібно нарахувати та сплатити податок з фрахту за ставкою 6%? Заплатили нерезиденту за товар, до інвойсу включено вартість транспорту. Чи утримувати податок з фрахту (6% чи 15%)?

Відповідно до пп. 14.1.260 ПКУ, фрахт це винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для: 

  • перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами; 
  • перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.

Згідно з пп. 14.1.12 ПКУ базою оподаткування вважається базова ставка фрахту. Вона являє собою суму фрахту, включаючи витрати за навантаження, розвантаження, перевантаження і складування (зберігання) товарів, збільшену на суму витрат за рейс судна чи іншого транспортного засобу, які фрахтувальник сплачує (відшкодовує) згідно з укладеним договором фрахтування. 

Доходи у вигляді фрахту належать до доходів нерезидента з джерелом їх походження з України (пп. "г" пп. 141.4.1 ПКУ). Сума фрахту, що сплачується нерезиденту резидентом за договором фрахту, оподатковується за ставкою 6% у джерела виплати таких доходів і за рахунок цих доходів (пп. 141.4.4 ПКУ). Тобто, із виплаченої нерезиденту винагороди за перевезення потрібно утримати податок за ставкою 6%, а залишок суми перерахувати нерезиденту.

Утримувати податок з фрахту потрібно буде, тільки якщо між Україною та державою нерезидента не укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування.

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за відповідною формою і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (пп. 103.4 ПКУ).

Тобто, якщо нерезидент під час отримання доходу ненадав резиденту довідку, то резидент при здійсненні виплати мав утримати податок на фрахт за ставкою 6%, а залишок суми переказати нерезиденту. 

Якщо податковий агент, виплачуючи нерезиденту дохід у вигляді фрахту, не нарахує та/або не сплатить до бюджету податок, йому загрожує штраф за пп. 127.1 ПКУ:

  • 25% - за перше порушення;
  • 50% - за повторне порушення здійснене протягом 1095 днів повторно;
  • 75% - за вчинені порушення протягом 1095 днів втретє та більше.

Виходячи з другого питання, коли резидент заплатив нерезиденту за товар і в інвойс включено вартість транспортних послуг, то податок за фрахт сплачувати не потрібно. Оскільки підприємство не укладало окремого договору на перевезення, а був укладений договір постачання, куди увійшла доставка. Тому вартість доставки включена в інвойс, не є фрахтом у розумінні ПКУ і утримувати податок не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    Сьогодні 13:2312
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024259
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202428
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202459
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430